De kan vinna Guldbaggar för filmåret 2020
”Greta” och Henrik Schyffert kan vinna – Här är samtliga nominerade till Guldbaggegalan
Publicerad 2020-12-17
”Greta” kan bli bästa film och Henrik Schyffert kan prisas som bästa regissör.
Dessutom fick ”Se upp för Jonssonligan” sex nomineringar – trots regissören Tomas Alfredsons ilska över att filmen fått premiär på en streamingsajt istället för bio.
Idag presenterades samtliga nominerade till Guldbaggegalan.
Sveriges Oscarsbidrag ”Charter” har lyckats knipa sju nomineringar till Guldbaggegalan för filmåret 2020, inklusive de allra tyngsta kategorierna årets film, årets regi och årets manus, såväl som bästa kvinnliga huvudroll och bästa manliga huvudroll.
Nästan lika många nomineringar, totalt sex, går till ”Se upp för Jönssonligan” som har premiär på juldagen på streamingtjänsten C more, trots protester från filmens regissör Tomas Alfredson.
Totalt har 39 svenska filmer haft, eller kommer att ha, premiär under 2020 och har därmed bedömts av Guldbaggegalans olika jurygrupper. Guldbaggegalan sänds måndag 25 januari i SVT. Här är samtliga nomineringar:
Bästa utländska film:
- Baby teeth – regi: Shannon Murphy
- Till min dotter – regi: Waad Al-Kateab och Edward Watts
- Mank – Regi: David Fincher
Bästa kortfilm:
- Du gamla, du fria – regi: Dawid Ullgren
- Index – regi: Nicolas Kolovos
- A legacy of horses – regi: Annika Karlsson och Jessica Karlsson
Bästa dokumentärfilm:
- Greta – regi: Nathan Grossman
- Idomeni – regi: David Aronowitsch
- Scheme birds – regi: Ellen Fiske och Ellinor Hallin
Bästa visuella effekter:
- Se upp för Jönssonligan – Chimney VFX
- Andra sidan – Oskar Mellander, Petter Bergmar, Håkan Ossiann, Anders Nyman, Per Nyman
- Breaking surface – Jelmen Palsterman, Tony Kock
Bästa scenografi:
- Charter – Sabine Hviid
- Se upp för Jönssonligan – Linda Janson
- Nelly Rapp – Monsteragent – Christian Olander
Bästa originalmusik:
- Psykos i Stockholm – Lars Greve
- Nelly Rapp – Monsteragent – Uno Helmersson
- Only the devil lives without hope – Ola Kvernberg
Bästa mask/smink:
- Nelly Rapp – Monsteragent – Hanna Holm Löfgren, Eva von Bahr, Love Larson
- Se upp för Jönssonligan – Sara Klänge
- Andra sidan – Daniela Krestelica
Bästa ljud/ljuddesign:
- The average color of the universe – Jens Johansson
- Se upp för Jönssonligan – Fredrik Jonsäter
- Andra sidan – Fredrik Lantz
Bästa kostym:
- Nelly Rapp – Monsteragent – Kicki Ilander
- Andra sidan – Daniela Krestelica
- Se upp för Jönssonligan – Cilla Rörby
Bästa klippning:
- Breaking surface – Fredrik Morheden
- Spring Uje spring – Adi Omanovic
- Orca – Sarah Patient Nicastro
Bästa foto:
- Samtidigt på jorden – Mathias Døcker, Jonathan Elsborg
- Charter – Sophia Olsson
- Spring Uje spring – Frida Wendel
Bästa kvinnliga biroll:
- Lena Endre – Min pappa Marianne
- Marie Göranzon – Se upp för Jönssonligan
- Eva Melander – Inland
- Marianne Mörck – Nelly Rapp – Monsteragent
Bästa manliga biroll:
- Ahmad Fadel – Ghabe
- Sverrir Gudnason – Charter
- Erik Johansson – Orca
- Ville Virtanen – Den längsta dagen
Bästa kvinnliga huvudroll:
- Ane Dahl Torp – Charter
- Irma von Platen – Inland
- Josefine Nelden – Psykos i Stockholm
- Josefine Stofkoper – Psykos i Stockholm
Bästa manliga huvudroll:
- Uje Brandelius – Spring Uje spring
- Adel Darwish – Ghabe
- Rolf Lassgård – Min pappa Marianne
- Johan Rehborg – Orca
Bästa manus:
- Orca – Josephine Bornebusch, Gunnar A.K. Järvstad
- Spring Uje spring – Uje Brandelius
- Psykos i Stockholm – Maria Bäck
- Charter – Amanda Kernell
Bästa regi:
- Psykos i Stockholm – Maria Bäck
- Greta – Nathan Grossman
- Charter – Amanda Kernell
- Spring Uje spring – Henrik Schyffert
Bästa film:
- Charter – producent: Lars G Lindström, Eva Åkergren
- Greta – producent: Cecilia Nessen, Fredrik Heinig
- Orca – producent: Sofie Palage
- Scheme birds – producent: Mario Adamson, Ruth Reid
- Spring Uje spring – producent: Anna-Klara Carlsten, Tomas Michaelsson