Sommarfest – i 100 dagar
Uppdaterad 2018-10-01 | Publicerad 2011-06-03
Nöjesbladet presenterar en fullmatad guide till konsertsommaren – hela landet runt
JUNI
2–4
Siesta, Hässleholm
Håkan Hellström , The Ark , The Sounds, Daniel Adams-Ray, Slagsmålsklubben, Imperial State Electric, Adam Tensta, Eldkvarn, Oskar Linnros, Alcoholic Faith Mission, Asking Alexandria, August Burns Red, Bombus, Riddarna, Mohammed Ali, Den Svenska Björnstammen, Stor, Last Days Of April, Young Guns, Billie The Vision and The Dancers m fl.
Muskelrock på Tyrolen, Alvesta
Pentagram, Bullet, Drakar, Imperial State Electric, Marulk, Ghost, Graveyard, Wolf m fl.
2–6
Stockholm Early Music Festival
Phantasm, Sequentia, Radiokören m fl.
3
Petter och September, Stockholm
Eric Amarillo, Sundsvall
Anna Järvinen, Göteborg
Black Jack, Göteborg
3–4
Rockstad, Falun
Sabaton, Raubtier, Dream Evil, Scar Symmetry, Deals Death, Freedom Call m fl.
High School Hop, Västerås
John Lindberg Trio, Eva Eastwood, The High-Jacks, Go Getters m fl.
4
Eric Amarillo, Karlstad
Håkan Hellström, Göteborg
Eldkvarn, Kristianstad
Stefan Sundström & Jonny Dunders Elektriska Cirkus, Katrineholm
Jack Vreeswijk, Sölvesborg
Dans Dakar, Stockholm
Crystal Castles, Maskinen, Trentemøller, Tiga m fl.
Summerburst, Stockholm
David Guetta, Avicci, Eric Prydz, Adrian Lux,
Johan Dahlbäck m fl.
5
Håkan Hellström, Gävle
Patrik Isaksson, Mölndal
6
Pernilla Andersson, Linköping
Stefan Sundström & Jonny Dunders Elektriska Cirkus, Farsta, Stockholm
Markoolio, Stockholm
Billie The Vision and The Dancers, Göteborg
Picknickfestivalen, Göteborg
Mohammed Ali, Ram di Dam, Next Generation, Navid Modiri m fl.
7
Jack Vreeswijk, Huddinge
Armand Mirpour, Stockholm
8
Eric Clapton, Stockholm
Eldkvarn, Norrtälje
Johnossi, Göteborg
Scotts, Göteborg
8–11
Sweden Rock Festival, Sölvesborg
Ozzy Osbourne, Judas Priest, Saxon, Joan Jett and the Blackhearts, Whitesnake, Mr Big, Molly Hatchet, Electric Boys, Helloween, Stryper, Styx m fl.
9
Bryan Adams, Stockholm
Ison & Fille, Stockholm
The Charlatans, Uppsala
10
Ryan Adams, Stockholm
Ringo Starr And His All Starr Band, Göteborg
The Charlatans, Stockholm
Jack Vreeswijk, Valdemarsvik
The Poodles, Kinna
Titanix, Göteborg
11
Eric Amarillo, Stockholm
The Poodles, Sunne
The Charlatans, Malmö
12
Eels, Göteborg
13
Rasmus Seebach, Stockholm
Bob hund, Göteborg
14
Linkin Park, Stockholm
Me and my Army, Stockholm
Patrik Isaksson, Göteborg
15
Gogol Bordello, Stockholm
Håkan Hellström, Varberg
Danko Jones, Göteborg
Barbados, Göteborg
16
Cyndi Lauper, Stockholm
Jeff Beck, Malmö
DJ Shadow, Stockholm
Duran Duran, Stockholm
West Coast Riot, Göteborg
The Gaslight Anthem, Gogol Bordello,
Bad Brains, Sum 41, Kvelertak, All Time Low, The Dwarves, Hårda Tider, Twopointeight m fl.
17
Eagles, Sundsvall
Eric Saade, Göteborg
17–18
Metaltown, Göteborg
System of a Down, Watain, Anvil, Volbeat, Bring Me The Horizon, Korn, At The Gates, Cradle of Filth m fl.
Kramfors stadsfest
Corroded, Daniel Adams-Ray, Jasmine Kara,
Sean Banan, Tove Styrke m fl.
17–19
Stockholm Jazz Festival
Bobby Womack, Angie Stone, Cassandra Wilson, Chic! m fl.
18
Erik Amarillo, Södertälje
Jeff Beck, Göteborg
Popkalaset, Ekenäs
Petter, September, Von Benzo feat. Jay Smith, Lisa Miskovsky, Sturm und Drang m fl.
Sveriges visfestival, Stockholm
Jack Vreeswijk, Nina Ramsby, Anna Stadling, Christian Kjellvander, Johan Johansson, Love Antell m fl.
20
Kalle Baah, Stockholm
Cinderella, Stockholm
21
Flogging Molly, Stockholm
Woody West Limited Edition, Göteborg
Band Of Horses, Dylan LeBlanc, Basia Bulat, Vetiver
22
Foo Fighters (+ Biffy Clyro & Band Of Horses), Stockholm
Chicago, Malmö
Flogging Molly, Göteborg
24
Tommy Löbel Swing Band, Stockholm
25
Chicago, Piteå
Tommy Löbel Swing Band, Stockholm
27
Swingfly, Stockholm
Håkan Hellström, Lysekil
Just D, Öland
28
Stephen Simmonds, Stockholm
Just D, Öland
Where the action is, Göteborg
Coldplay, Bright Eyes, Glasvegas, Daniel Adams-Ray, The Ark m fl.
28/6–2/7
Peace & Love, Borlänge
Kings of Leon, Bob Dylan, Strokes, M.I.A, Journey, Bad Religion, 30 Seconds to Mars, Wilmer X, Foreigner, Social Distortion m fl.
29
Sven Bertil Taube med gäster, Stockholm Chicago, Göteborg
Stefan Sundström & Jonny Dunders Elektriska Cirkus, Göteborg
29/6–3/7
Stadsfesten i Skellefteå
Timbuktu, Hammerfall, Robyn, Mustasch, Eric Saade, Erik Hassle, Rebecca & Fiona m fl.
30/6–2/7
Västerås Cityfestival
Thomas Di Leva, The Ark, September, Petter m fl.
30/6–3/7
Roskildefestivalen, Danmark
Iron Maiden, Kings of Leon, Arctic Monkeys, Mastodon, M.I.A, PJ Harvey, The Strokes, Bad Religion, Bright Eyes, Big Boi m fl.
Kirunafestivalen
Hammerfall, Orup, Nicke Borg, September, Daniel Adams-Ray, Fatboy, Petter, Teddybears, Eric Saade, Graveyard m fl.
JULI
1
Iron Maiden, Göteborg
Ziggy Marley, Stockholm
Toto, Stockholm
Veronica Maggio, Visby
Eric Saade, Kiruna
Stefan Sundström& Jonny Dunders Elektriska Cirkus, Hammenhög
The Poodles, Motala
Plura & Carla Jonsson, Öland
1–2
Lida Country Festival, Stockholm
Leona Williams, Red Jenkins, Highway 40, Red Jenkins m fl.
2
Orup, Kiruna
Stefan Sundström & Jonny Dunders Elektriska Cirkus, Öland
Bob hund, Väddö
Patrik Isaksson, Vara
The Poodles, Ludvika
Plura & Carla Jonsson, Öland
3
Metallica, Slayer, Megadeth & Anthrax, Göteborg
Håkan Hellström, Karlskrona
Eric Saade, Eskilstuna
Ola Magnell, Öland
4
Kalle Moraeus, Tommy Körberg, Orsa Spelmän med bandet Hej Kalle, Borgholm
Alice Cooper, Stockholm
John Mayall, Stockholm
Foreigner, Göteborg
Bo Kaspers Orkester, Eslöv
Bob hund, Stockholm
The Poodles, Göteborg
Ola Magnell, Öland
4–9
Sundsvalls gatufest
Orup, Håkan Hellström, Timbuktu & Damn!, Jerry Williams, Petter, Hardcore Superstar,
Veronica Maggio, Oskar LInnros, Sahara Hotnights, Eric Saade m fl.
4-10
Musik vid Siljan, Leksand, Mora, Rättvik
Eric Gadd, Ale Möller Band, Jakob Koranyi m fl.
5
Robyn, Helsingborg
Fatboy, Stockholm
Toto, Borgholm
Eric Amarillo, Falsterbo
This is Head, Göteborg
Helkväll med National, Stockholm
Miss Li, Little Marbles, The Baboon Show,
Thorsten Flinck, X Alfonso m fl.
6
Veronica Maggio, Helsingborg
Tingsek & Vindla String Quartet + Albin Gromer, Stockholm
Eric Saade, Östhammar
John Mayall, Göteborg
Slagsmålsklubben, Karlskoga
Toto, Göteborg
6–9
Putte i Parken, Karlskoga
Ke$ha, Adam Tensta, Alexis Weak, Bob hund,
Daniel Adams Ray, Miss Li, Nationalteatern,
Kajsa Grytt, Veronica Maggio, Sator, Håkan Hellström, Manic Street Preachers, Paper, The Concretes, Stefan Sundström m fl.
7
Dionne Warwick, Rättvik
Orup, Örnsköldsvik
Stefan Sundström & Jonny Dunders Elektriska Cirkus, Karlstad
Nina Ramsby, Stockholm
7–9
Getaway Rock Festival, Gävle
Death Angel, Youth Of Today, Entombed, Alice Cooper, Bullet, Danzig, Ghost, Graveyard, Hammerfall, Hardcore Superstar, Monster Magnet, Opeth, The Poodles m fl.
8
John Mayall & The Bluesbreakers, Malmö
8–9
Latitud 57, Oskarshamn
Jasmine Kara, The Poodles, Jerry Williams, Danny Saucedo, Rebecca & Fiona, The Soundtrack of our Lives m fl.
Munken in the Park, Norrköping
The Soundtrack of our Lives, Sahara Hotnights, Markus Krunegård, Niklas Frisk’s Chinatown, Eric Gadd, Stefan Sundström, Kajsa Grytt m fl.
9
Orup, Bollnäs
Eldkvarn, Köping
Stefan Sundström & Jonny Dunders Elektriska
Cirkus, Möja
Patrik Isaksson, Malå
The Poodles, Gävle
Mikael Rickfors, Öland
Björn Rosenström, Göteborg
Sonisphere, Stockholm
Slipknot, In Flames, Mastodon, Mustasch, Airbourne, Arch Enemy, Dead by April, Kvelertak, Graveyard, Sventribe m fl.
12
J Mascis, Göteborg
Dan Reed, Stockholm
13
Melissa Horn, Rättvik
Pernilla Andersson, Kristianstad
Håkan Hellström, Halmstad
Eldkvarn, Ljusdal
Rebecka Törnqvist, Göteborg
14
The Wailers Malmö
Veronica Maggio, Borås
The Poodles, Kristinehamn
Wille Crafoord, Öland
14–15
Landskronafestivalen
Daniel Adams-Ray, Patrik Isaksson m fl.
14–16
Hultsfredsfestivalen
Morrissey, Prodigy, Beady Eye, Erasure, Primal Scream, Suede m fl.
Arvikafestivalen
Front 242, IAMX, Aphex Twin, Röyksopp, The Sounds, Digitalism, First Aid Kit, Adam Tensta, Det Vackra Livet, m fl.
Visfestivalen i Västervik
Tommy Nilsson, Stefan Andersson, Susanne Alfvengren, Göran Fristorp, Åsa Jinder, Lars Demian, m fl.
Sommarrock i Svedala
The Ark, Wilmer X, Mustasch, September, Melody Club, The Boppers, The Poodles, Electric Boys
m fl.
15
Rolandz & Voize, Ystad
Håkan Hellström, Varberg
Eldkvarn, Öland
The Poodles, Trollhättan
Eric Gadd, Göteborg
Wille Crafoord, Öland
The Wailers, Göteborg
15–16
Öland Roots, Sandbergen
Junior Kelly, T’Nez, Labyrint, Million Stylez m fl.
15–16
Rock vid havet, Hölick
Pernilla Andersson, Patrik Backlund, Niclas Frisk’s Chinatown, m fl.
15–17
Fallens dagar, Trollhättan
Erik Hassle, Veronica Maggio, Oskar Linnros m fl.
16
Eric Amarillo, Varberg
Tivolirock, Kristianstad
Timbuktu & Damn!, Danko Jones, Miss Li, Sahara Hotnights, Daniel Adams-Ray m fl.
Bergkvara Water Festival, Dalskär
Patrik Isaksson, Eric Saade, Melody Club m fl.
16–17
Taubespelen, Flatön
Sven-Bertil Taube, Peter Jöback, Freddie Wadling, Peter Harryson, Sarah Dawn Finer m fl.
17
Pernilla Andersson, Bollnäs
Eldkvarn, Gränna
17–23
Dansbandsveckan, Malung
Larz Kristerz, Thorleifs, Streaplers, Torleifs, Arvingarna, Lasse Stefanz, Barbados, Sten & Stanley m fl.
19
Broken Door, Stockholm
Ice Cube, Göteborg
Paul Potts, Rättvik
Anders Ekborg, Nynäshamn
Nina Kinert, Göteborg
19–21
Jazz och Blues i Falkenberg
Mats Ronander, Peter Asplund & XL Big Band, Janne ”Loffe” Carlsson & Pierre Svärd m fl.
20
Brian Setzer’s Rockabilly Riot, Stockholm
Bo Kaspers Orkester, Karlshamn
Eric Saade, Munkedal
Eldkvarn & Nationalteatern, Halmstad
The Poodles, Umeå
Anne-Lie Rydé, Göteborg
Perssons Pack, Öland
21
Bo Kaspers Orkester, Falkenberg
Veronica Maggio, Norrköping
Orup, Borås
Eldkvarn, Halmstad
Stefan Sundström & Jonny Dunders Elektriska Cirkus,Väddö
Perssons Pack, Öland
21–23
Vildrosfestivalen, Horndal
Dan Viktor, Jan Hammarlund, Pelle Lindström m fl.
Trästockfestivalen, Skellefteå
Säkert!, Television Personalities, Paper, Stefan Sundström, Sahara Hotnights, Those Dancing Days, Ola Magnell, Adept, Lisa Miskovsky m fl.
Härnösands stadsfest
Eric Saade, Patrik Isaksson, Rolandz, Sara
Varga, The Poodles, Ann Westin m fl.
22
Ice Cube, Stockholm
Pernilla Andersson, Malmö
Maria Möller och Stockholm Concert Orchestra, Rättvik
Eldkvarn, Falkenberg
Keep Company, Göteborg
Pugh Rogefelt & Jojje Wadenius, Öland
22–30
Rockoff festival, Mariehamn, Åland
The Ark, Jerry Williams, Takida, Swingfly, Hoffmaestro, Orup, Miss Li, Tove Styrke m fl.
23
Gospel & Soul med LaGaylia Frazier, Samuel Ljungblahd, Triple & Touch och Örebro Gospel, Rättvik
Orup, Skivarp
Eric Saade, Orsa
Tingsek, Hässleholm
Nina Ramsby, Malmö
Pugh Rogefelt & Jojje Wadenius, Öland
Håkan Hellström + The Ark, Kalmar
24
Roxette, Göteborg
Nina Ramsby, Sollefteå
Pugh Rogefelt & Jojje Wadenius, Öland
25
Eric Gadd, Stockholm
Eric Saade, Bollnäs
Mats Ronander, Öland
26
Lisa Miskovsky, Stockholm
Mats Ronander, Öland
27
Eric Amarillo, Kungshamn
Veronica Maggio, Örebro
Håkan Hellström, Lysekil
Lisa Miskovsky, Vinön
Rolandz, Göteborg
Östen med Resten, Göteborg
Toni Holgersson, Öland
Hoffmaestro, Halmstad
27–30
Fryksdalsdansen, Sunne
Lasse Stefanz, Scotts, Ole Ivars, The Moniker, Titanix m fl.
27–31
Piteå dansar och ler
The Ark, Veronica Maggio, Magnus Carlson & MRQ, Tove Styrke, Bo Kaspers Orkester, Those Dancing Days, Bullet, Thin Lizzy m fl.
28
Europe & Takida, Göteborg
Eric Amarillo, Helsingborg
Nina Ramsby, Väddö
Anders Widmark Trio, Göteborg
28–30
Storsjöyran, Östersund
Pete Doherty, Big Boy, Veronica Maggio, Håkan Hellström, Daniel Adams-Ray, Ghost, Roky Eriksson, Säkert!, Orup, Lykke Li, The Ark, Timbuktu, Eric Saade, Slagsmålsklubben, Anna Järvinen, Tove Styrke, Alexis Weak, Freddie Wadling, Mattias Alkberg, Pascal, Kajsa Grytt, Stefan Sundström, Kammarorkester med Titiyo & Motoboy tolkar Kraftwerk, Eno & Bowie m fl.
Emmabodafestivalen, Rasslebygd
Yelle, Vitalic, Skrillex, Crystal Stilts, Niki and the Dove, Two Door Cinema Club, Hidden Cameras, Familjen, Crystal Stilts, Neon Indian, JJ, Den Svenska Björnstammen, Motoboy, SebastiAn m fl.
Norbergfestival
Dopplereffekt, Claro Intelecto, The Field, Agnes Mercedes, Stephen O´Malley, Hanna Hartman m fl.
Krokstrandsfestivalen
Kebenekajse, Dan Berglund, General Knas, Emil Jensen m fl.
Holmön visfestival
Irma Schultz-Keller, Säkert! Little Marbles, Irma Schultz-Keller m fl.
Helsingborgsfestivalen
Ola Magnell, Black Jack, Eric Saade, Eric Amarillo, Electric Boys, Tingsek, Lisa Miskovsky, Barbados m fl.
28–31
Fjordfestivalen, Uddevalla
Info på www.fjordfestivalen.se.
29
Malena Ernman med gäster och DalaSinfoniettan, Rättvik
Europe & Takida, Varberg
Nostalgikväll med Playtones + Little Gerhard, Alvesta
Fatboy, Göteborg
Wisex, Göteborg
29-30
Hudik-kalaset, Hudiksvall
September, Tove Styrke, LaPuma, Beat Ltd m fl.
30
Bo Kaspers Orkester, Borgholm
Europe & Takida, Tanumstrand
Malena Ernman med gästartister och DalaSinfoniettan, Rättvik
AUGUSTI
1
Lill Babs, Stockholm
Europe & Takida, Visby
The Bellamy Brothers, Rättvik
Weeping Willows, Orust
1–7
Stockholm Pride, Stockholm
Crucified Barabara, Tantrum To Blind, Stalingrad Cowgirls, Dynazty, Treat.
2
Dia Psalma, Stockholm
Bo Kaspers Orkester, Fårö
Weeping Willows, Orust
Irma Schultz Keller, Malmö
Dan Reed, Göteborg
3
Tom Jones, Helsingborg
Håkan Hellström, Karlskrona
Europe & Takida, Stockholm
Weeping Willows, Särö
Tommy Nilsson, Öland
4
Håkan Hellström + The Ark + Säkert!, Helsingborg
The Baseballs, Rättvik
Europe & Takida, Linköping
Bo Kaspers Orkester, Orust
Tommy Nilsson, Öland
4-6
Urkult, Näsåker
Looptroop Rockers, Hoven Droven, Junip m fl.
Uppsala reggaefestival
Ken Booth, Gyptian, Toots & the Maytals, Johnny Clarke m fl.
Luleåkalaset
Adam Tensta, Anna Järvinen, Caroline af Ugglas, Tom Jones, The Poodles, Daniel Adams-Ray, Håkan Hellström, Mustasch, Movits! m fl.
Å-festen, Eskilstuna
Jack Vreeswijk, Pain of Salvation, Fatboy m fl.
5
Salem Al Fakir och Gävle Symfoniorkester
(gäster: September & Oskar Linnros) Rättvik
Europe & Takida, Kalmar
Veronica Maggio, Arvika
Weeping Willows, Barnens Ö, Väddö
Freddie Wadling, Göteborg
6
Europe & Takida, Malmö
Weeping Willows, Norrköping
September, Halmstad
Nationalteaterns Rockorkester + Pugh Rogefeldt Trio, Göteborg
7
Cornelisdagen, Stockholm
Lill Lindfors, Cajsa-Stina Åkerström, Jojje Wadenius m fl.
8
Christian Walz, Stockholm
Eric Saade, Säter
9
Anna Stadling, Stockholm
Orup, Falkenberg
Hoola Bandoola Band, Göteborg
10
Orup, Karlskrona
10–14
Frizon, Örebro
Blindside, Jonas David, Listeners m fl.
11
Orup, Uppsala
Patrik Isaksson, Lidköping
11–13
Way Out West, Göteborg
Prince, Kanye West, Fleet Foxes, Robyn, Pulp, Thåström, Q-Tip, Empire of the Sun, Ariel Pink’s Haunted Graffiti, The Jayhawks, Low, Explosions in the Sky, Matthew Dear, Noah and the Whale, Yuck, Warpaint, Twin Shadow, Timber Timbre, Säkert! m fl.
12
Orup, Stockholm
Eldkvarn, Stockholm
12–13
Skogsröjet, Rejmyre
W.A.S.P., D-A-D, Hardcore Superstar, Entombed, Bullet m fl.
13
Jamie Cullum, Rättvik
Eldkvarn, Stockholm
Hoffmaestro, Landskrona
Stefan Sundström & Jonny Dunders Elektriska
Cirkus, Gnesta
September, Gislaved
Bob Stevens, Göteborg
Arken i Parken, Alvesta
The Ark, Jojje Wadenius, Skilla, m fl.
14
Eldkvarn, Sandhamn
15
Vincent, Stockholm
Oskar Linnros, Göteborg
16
Nicke Borg Homeland Stockholm
Irma Schultz Keller, Motala
17
Stefan Sundström & Jonny Dunders Elektriska Cirkus, Stockholm
Eldkvarn, Göteborg
Irma Schultz Keller, Sjötorp
18
Hans-Erik Dyvik Husby, Stockholm
Eldkvarn, Vinön Hjälmaren
Irma Schultz Keller, Lidköping
18–20
Linköpings stadsfest
September, Orup, Petter m fl.
18–21
Queertopiafestivalen, Norberg
Body Horror, Lissi Dancefloor, Disaster, Nuclear Family m fl.
Visfestivalen Kompledigt, Köping
Stefan Sundström, Nina Ramsby, Christian Kjellvander, Love Antell m fl.
19
Jerry Williams, Stockholm
Veronica Maggio, Stockholm
Pernilla Andersson, Visby
Orup, Göteborg
Eldkvarn, Eskilstuna
Weeping Willows, Uppsala
Irma Schultz Keller, Trollhättan
September, Lidköping
19–20
Folk & Rock, Segmon (utanför Säffle)
I’m Kingfisher, Nationalteaterns Rockorkester, West of Eden m fl.
19–26
Malmöfestivalen
Best Coast, Iron and Wine, Kurt Vile, NOFX, Orup, Lisa Miskovsky, Ghost, Eric Saade m fl.
20
Eric Amarillo, Malmö
Eric Saade, Sunne
Eldkvarn, Norrköping
bob hund, Luleå
Irma Schultz Keller, Kungälv
Sven-Bertil Taube
21
Eric Saade, Olofström
Nina Ramsby, Stockholm
22
Blindside, Stockholm
23
Orup, Malmö
Weeping Willows, Stockholm
Nina Ramsby, Stockholm
24
Eric Amarillo, Stockholm
Kapten Röd + Movits!, Stockholm
25
Eric Saade, Stockholm
Nationalteaterns Rockorkester, Stockholm
26
Bo Kaspers Orkester, Stockholm
Hoffmaestro, Göteborg
Weeping Willows, Karlstad
Tove Styrke, Göteborg
26–27
Popaganda, Stockholm
Arcade, Lykke Li, The Go! Team, Architecture in Helsinki, Delorean, Those Dancing Days m fl.
Summer in the City, Västerås
Orup, Bo Kaspers Orketer, The Embassy, Dag Vag, Nationalteaterns Rockorkester, Fatboy, CajsaStina Åkerström, Bullet, Mimikry m fl.
26–28
Eksjö stadsfest, Eksjö
The Ark, September, Eric Saade, Asta Kask m fl.
27
Dolly Parton, Stockholm
Bo Kaspers Orkester, Västerås
Kalle & Hans vänner (Kalle Moraeus), Rättvik
Eric Amarillo, Mariestad
Eric Saade, Motala
Eldkvarn, Dalsjöfors, Borås
Hoffmaestro, Stockholm
Weeping Willows, Köping
27–28
Helgeåfestivalen, Knislinge
Kim Larsen & Kjukken, Hardcore Superstar, Dan Hylander, Adept, Lillasyster, Corroded m fl.
28
Bullet, Stockholm
Dolly Parton, Göteborg
Eric Saade, Gävle/Furuvik
Bullet, Stockholm
30
Jakob Hellman, Stockholm
31
Rockbjörnen Live-gala, Gröna lund
Patti Smith, Stockholm