Brev auktionerades ut för 240 000 kronor i Malmö

Uppdaterad 2019-09-30 | Publicerad 2019-09-29

Illustrationsbild.

Ett brev skickat från Stockholm till Kalmar i mitten av 1800-talet gick för 240 000 kronor under en auktion i Malmö i helgen, rapporterar Sydsvenskan.

Brevet var frankerat med fyra 3 skilling banco.

– Det är väldigt ovanligt och unikt med fyra porton, det var ett tungt innehåll, säger Anna Johnsson Winqvist, informationsansvarig på auktionshuset Postiljonen AB.

Läs mer

LÄS VIDARE