Världscupen i alpint – så sänds det, fakta och guide

avMalin Wahlberg

Foto: SIMON ELIASSON / BILDBYRÅN
Frida Hansdotter jagar framgång i slalom 2018/2019

När och var avgörs världscupen i alpint 2018/2019?

Hur sänds tävlingarna och vilka svenskar har chansen att vinna?

Sportbladet ger dig allt du behöver veta inför premiären!

Tävlingsschemat världscupen 2018/19:

HERRAR

28 oktober, Sölden, Österrike

10.00: Storslalom, första åket (Inställt)

13.00: Storslalom, andra åket (Inställt)

18 november, Levi, Finland 

10.15: Slalom, första åket 

13.15: Slalom, andra åket 

24 november, Lake Louise, Kanada

20.15: Störtlopp, herrar 

25 november, Lake Louise, Kanada

20.00: Super G

30 november, Beaver Creek, USA

18.45: Super G

1 december, Beaver Creek, USA

19.00: Störtlopp

2 december, Beaver Creek, USA

17.45: Storslalom, första åket 

20.45: Storslalom, andra åket

8 december,Val d’Isere, Frankrike

10.00: Storslalom, första åket

13.00: Storslalom, andra åket

9 december, Val d’Isere, Frankrike

09.30: Slalom, första åket 

12.30: Slalom, andra åket

14 december, Val Gardena, Italien

12:00: Super G 

15 december, Val Gardena, Italien

11.45: Störtlopp

16 december, Alta Badia, Italien

10.00: Storslalom, första åket 

13.00: Storslalom, andra åket

17 december, Alta Badia, Italien

18.15: Parallellstorslalom 

20 december, Saalbach-Hinterglemm, Österrike

10.00: Storslalom, första åket (Ersätter Sölden)

13.00: Storslalom, andra åket (Ersätter Sölden) 

22 december, Madonna di Campiglio, Italien

15.45: Slalom, första åket 

18.45: Slalom, andra åket

28 december, Bormio, Italien

11.30: Störtlopp

29 december, Bormio, Italien

11.45: Super G

1 januari,Oslo, Norge

16.30: Cityevent

6 januari, Zagreb, Kroatien

12.15: Slalom, första åket 

15.30: Slalom, andra åket

12 januari, Adelboden, Schweiz

10.30: Storslalom, första åket 

13.30: Storslalom, andra åket

13 januari, Adelboden, Schweiz

10.30: Storslalom, första åket 

13.30: Storslalom, andra åket

18 januari, Wengen, Schweiz

10.30: Alpin kombination, första åket 

14.00: Alpin kombination, andra åket

19 januari, Wengen, Schweiz

12.30: Störtlopp

20 januari, Wengen, Schweiz

10.15: Slalom, första åket

13.15: Slalom, andra åket

25 januari, Kitzbühel, Österrike

11.30: Super G 

26 januari, Kitzbühel, Österrike

11.30: Störtlopp

27 januari, Kitzbühel, Österrike

10.30: Slalom, första åket 

13.30: Slalom, andra åket

29 januari, Schladming, Österrike

17.45: Slalom, första åket 

20.45: Slalom, andra åket

2 februari, Garmisch Partenkirchen, Tyskland

11.30: Störtlopp

3 februari, Garmisch Partenkirchen, Tyskland

10.30: Storslalom, första åket 

13.30: Storslalom, andra åket

▪▪▪

VM-uppehåll! Avgörs i Åre, Sverige, 5-17 februari.

▪▪▪

19 februari, Stockholm, Sverige

17.30: Cityevent

22 februari, Bansko, Bulgarien

09.30: Alpin kombination, första åket 

13.30: Alpin kombination, andra åket 

23 februari, Bansko, Bulgarien

11.45: Super G 

24 februari, Bansko, Bulgarien

09.30: Storslalom, första åket 

12.30: Storslalom, andra åket

2 mars, Kvitfjell, Norge

10.00: Störtlopp

3 mars, Kvitfjell, Norge

11.00: Super G

9 mars, Kranjska Gora, Slovenien

09.30: Storslalom, första åket 

12.30: Storslalom, andra åket

10 mars, Kranjska Gora, Slovenien

09.30: Slalom, första åket 

12.30: Slalom, andra åket

13 mars, Soldeau, Andorra

10.30: Störtlopp

14 mars, Soldeau, Andorra

12.00: Super G 

15 mars, Soldeau, Andorra

12.00: Team Event

16 mars, Soldeau, Andorra

09.30: Storslalom, första åket 

12.15: Storslalom, andra åket

17 mars, Soldeau, Andorra

10.30: Slalom, första åket 

13.15: Slalom, andra åket

DAMER

27 oktober, Sölden, Österrike

10.00: Storslalom, första åket 

13.00: Storslalom, andra åket 

17 november, Levi, Finland

10.15: Slalom, första åket 

13.15: Slalom, andra åket 

24 november, Killington, USA

15.45: Storslalom, första åket 

19.00: Storslalom, andra åket 

25 november, Killington, USA

16.00: Slalom, första åket 

19.00: Slalom, andra åket

30 november, Lake Louise, Kanada

20.30: Störtlopp

1 december, Lake Louise, Kanada

20.30: Störtlopp

2 december, Lake Louise, Kanada

19.00: Super G 

8 december, St Moritz, Schweiz

11.15: Super G 

9 december, St Moritz, Schweiz

10.30: Slalom 

13.30: Parallell slalom

14 december, Val d’Isere, Frankrike

10:30: Alpin kombination, första åket, störtlopp

13.30: Alpin kombination, andra åket, slalom

15 december, Val d’Isere, Frankrike

10.30: Störtlopp 

16 december, Val d’Isere, Frankrike

11.15: Super G 

21 december, Courchevel, Frankrike 

10.30: Storslalom, första åket 

13.30: Storslalom, andra åket

22 december, Slalom, Frankrike 

10.30: Slalom, första åket 

13.30: Slalom, andra åket

28 december, Semmering, Österrike

10.30: Storslalom, första åket 

13.30: Storslalom, andra åket

29 december, Semmering, Österrike

10.30: Slalom, första åket 

13.30: Slalom, andra åket

1 januari, Oslo, Norge

16.30: City Event 

5 januari, Zagreb, Kroatien

13.00: Slalom, första åket 

16.00: Slalom, andra åket

8 januari, Flachau, Österrike

18.00: Slalom, första åket 

20.45: Slalom, andra åket

12 januari, St. Anton, Österrike

11.45: Störtlopp 

13 januari, St. Anton, Österrike

11.30: Super G 

15 januari, Kronplatz, Italien

10.00: Storslalom, första åket 

13.00: Storslalom, andra åket

18 januari, Cortina d’Ampezzo, Italien

10.30: Störtlopp

19 januari, Cortina d’Ampezzo, Italien

10.30: Störtlopp

20 januari, Cortina d’Ampezzo, Italien

11.15: Super G 

26 januari, Garmisch Partenkirchen, Tyskland

10.00: Störtlopp

27 januari, Garmisch Partenkirchen, Tyskland

11.30: Super G 

1 februari, Maribor, Slovenien

10.00: Storslalom, första åket 

13.00: Storslalom, andra åket

2 februari, Maribor, Slovenien

10.00: Slalom, första åket 

13.00: Slalom, andra åket

▪▪▪

VM-uppehåll! Avgörs i Åre, Sverige, 5-17 februari.

▪▪▪

19 februari, Stockholm, Sverige

17.30: City Event

23 februari, Crans Montana, Schweiz

10.15: Stötlopp

24 februari, Crans Montana, Schweiz

10.30: Alpin kombination, första åket, störtlopp 

13.30: Alpin kombination, andra åket, slalom 

2 mars, Sotji, Ryssland

08.30: Störtlopp

3 mars, Sotji, Ryssland

08.30: Super G 

8 mars, Spindleruv Mlyn, Tjeckien

10.30: Storslalom, första åket 

13.30: Storslalom, andra åket

9 mars, Spindleruv Mlyn, Tjeckien

10.30: Slalom, första åket 

13.30: Slalom, andra åket

13 mars, Soldeau, Andorra

12.00: Störtlopp

14 mars, Soldeau, Andorra

10.30: Super G 

15 mars, Soldeau, Andorra

12:00: Team Event

16 mars, Soldeau, Andorra

10:30: Slalom, första åket 

13.15: Slalom, andra åket

17 mars, Soldeau, Andorra

09.30: Storslalom, första åket 

12.15: Storslalom, andra åket

Så sänds världscupen: 

Sänds i SVT och på Eurosport.

Svenska landslagets trupp:

Träningsgrupp 1, damer: 

Frida Hansdotter 

Sara Hector 

Emelie Wikström 

Estelle Alphand 

Anna Swenn-Larsson 

Träningsgrupp 1, herrar: 

André Myhrer 

Mattias Hargin 

Matts Olsson 

Mattias Rönngren 

Gustav Lundbäck 

Kristoffer Jakobsen

Så hittar du resultat: 

Alla resultat från världscupen går att hitta på internationella skidförbundets hemsida, här! 

Så slutade världscupen 2017/2018:

Totala världscupen, herrar

Marcel Hirscher, Österrike

Henrik Kristoffersen, Norge

Aksel Lund Svindal, Norge

Kjetil Jansrud, Norge

Beat Feuz, Schweiz

Störtlopp, herrar

Beat Feuz, Schweiz

Aksel Lund Svindal, Norge

Thomas Dressen, Tyskland

Dominik Paris, Italien

Vincent Kriechmayr, Österrike

Storslalom, herrar

Marcel Hirscher, Österrike

Henrik Kristoffersen, Norge

Alexis Pinturault, Frankrike

Manuel Feller, Tyskland

Matts Olsson, Sverige

Slalom, herrar

Marcel Hirscher, Österrike

Henrik Kristoffersen, Norge

André Myhrer, Sverige

Michael Matt, Österrike

Daniel Yule, Schweiz

Super G, herrar

Kjetil Jansrud, Norge

Vincent Kriechmayr, Österrike

Aksel Lund Svindal, Norge

Hannes Reichert, Österrike

Max Franz, Österrike

Alpin kombination, herrar

Peter Fill, Italien

Kjetil Jansrud, Norge

Victor Muffat-Jandet, Frankrike

Alexis Pinturault, Frankrike

Mauro Caviezel, Schweiz

Totala världscupen, damer 

Mikaela Shiffrin, USA

Wendy Holdener, Schweiz 

Viktor Rebensburg, Tyskland

Sofia Goggia, Italien 

Petra Vlhova, Slovakien 

Störtlopp, damer

Sofia Goggia, Italien 

Lindsey Vonn, USA 

Tina Weireither, Lichtenstein 

Cornelia Hütter, Österrike 

Mikaela Shiffrin, USA 

Storslalom, damer

Viktor Rebensburg, Tyskland 

Tessa Worley, Frankrike 

Mikaela Shiffrin, USA 

Ragnhild Mowinckel, Norge 

Frederica Brignone, Italien 

Slalom, damer

Mikael Shiffrin, USA 

Wendy Holdener, Schweiz

Frida Handotter, Sverige

Petra Vlhova, Slovakien 

Bernadette Schild, Österrike 

Super G, damer

Tina Weireither, Liechtenstein 

Lara Gut, Schweiz 

Anna Vieth, Österrike 

Michelle Gisin, Schweiz 

Sofia Goggia, Italien 

Alpin kombination, damer

Tina Weireither, Liechtenstein 

Lara Gut, Schweiz 

Anna Veith, Österrike 

Michelle Oisin, Schweiz 

Sofia Goggia, Italien