Världscupen i skidskytte – så sänds det, fakta och guide

avMalin Wahlberg

Foto: PETTER ARVIDSON/BILDBYRÅN
Mona Brorsson, Hanna Öberg, Jesper Nelin och Sebastian Samuelsson

När och var avgörs världscupen i skidskytte 2018/2019?

Hur sänds tävlingarna och vilka svenskar har chansen att vinna?

Sportbladet ger dig allt du behöver veta inför premiären!

Tävlingsschemat världscupen 2018/19:

2-9 December, Pokljuka, Slovenien

2 december, 12.00: Stafett

2 december, 14.30: Mixed Stafett 

5 december 14.15: 20 km herrar

6 december, 14.15: 15 km damer

7 december, 14.15: 10 km sprint herrar

8 december 14.15: 7,5 km sprint damer

9 december 11.45: 12,5 km jaktstart herrar

9 december 14.45: 10 km jaktstart damer

13-16 December, Hochfilzen, Österrike

13 december, 14.15: 7,5 km sprint damer

14 december, 14.15: 10 km sprint herrar 

15 december, 11.30: 10 km jaktstart damer

15 december, 14.45: 12,5 km jaktstart herrar

16 december, 11.15: 4 x 6 km stafett damer

16 december, 14.00: 4 x 7,5 km stafett herrar

20-23 December, Nove Mesto, Tjeckien 

20 december, 17.30: 10 km sprint herrar

21 december, 17.30: 7,5 km sprint damer

22 december, 15.00: 12,5 km jaktstart herrar

22 december, 17.00: 10 km jaktstart damer

23 december, 11.45: 15 km masstart herrar

23 december, 14.30: 12,5 km masstart damer

7-13 Januari, Oberhof, Tyskland

10 januari, 14.30: 7,5 km sprint damer

11 januari, 14.30: 10 km sprint herrar

12 januari, 12.45: 10 km jaktstart damer

12 januari, 15.00: 12,5 km jaktstart herrar

13 januari, 11.45: 4 x 6 km stafett damer

13 januari, 14.30: 4 x 7,5 km stafett herrar

16-20 Januari, Ruhpolding, Tyskland

16 januari, 14.30: 10 km sprint herrar

17 januari, 14.30: 7,5 km sprint damer

18 januari, 14.30: 4 x 7,5 km stafett herrar

19 januari, 14.30: 4 x 6 km stafett damer

20 januari, 12.15: 15 km masstart herrar

20 januari 14.40: 10 km masstart damer

24-27 Januari, Antholz, Italien

24 januari, 14.30: 7,5 km sprint damer

25 januari, 14.30: 10 km sprint herrar

26 januari, 13.30: 10 km jaktstart damer

26 januari, 15.30: 12,5 km jaktstart herrar

27 januari, 12.45: 12,5 km masstart damer

27 januari, 15.30: 15 km masstart herrar

7-10 Februari, Canmore, Kanada

7 februari, 18.00: 20 km herrar

7 februari, 22.10: 15 km damer

9 februari, 20.30: 4 x 7,5 km stafett herrar

9 februari, 22.45: 4 x 6 km stafett damer

10 februari, 19.00: 15 km masstart herrar

10 februari, 22.00: 12,5 km masstart damer

14-17 Februari, Soldier Hollow, USA

14 februari 19.15: 7,5 km sprint damer

15 februari, 19.15: 10 km sprint herrar

16 februari, 18.05: 12,5 km masstart damer

16 februari, 22.05: 15 km masstart herrar

17 februari, 18.10: Singel stafett

17 februari, 22.05: Mixed stafett

▪▪▪

VM-uppehåll! Mästerskapet pågår 7-17 mars i Östersund, Sverige.

▪▪▪

18-24 Mars, Oslo Holmenkollen, Norge 

21 mars, 16.30: 7,5 km sprint damer

22 mars, 16.30: 10 km sprint herrar

23 mars, 15.00: 10 km jaktstart damer

23 mars, 17.15: 12,5 km jaktstart herrar

24 mars 13.45: 12,5 km masstart damer

24 mars 16.30: 15 km masstart herrar

Så sänds världscupen:

Alla tävlingar sänds i SVT.

Svenska landslagets trupp:

Damer:

Hanna Öberg

Mona Brorsson

Anna Magnusson

Emma Nilsson

Chardine Sloof

Linn Persson

Elvira Öberg

Herrar:

Sebastian Samuelsson

Fredrik Lindström

Peppe Femling

Martin Ponsiluoma

Torstein Stenersen

Jesper Nelin

Oskar Ohlsson

Så hittar du resultat: 

Alla resultat från världscupen går att hitta på internationella skidskytteförbundets hemsida, här!

Så slutade världscupen 2017/2018:

Totala världscupen, herrar 

Martin Fourcade, Frankrike 

Johannes Thinges Bö, Norge 

Anton Shipulin, Ryssland 

Arnd Peiffer, Tyskland 

Lukas Hofer, Italien 

Totala världscupen, damer 

Kaisa Makarainen, Finland 

Anastasija Kuzmina, Slovakien 

Darja Domratjeva, Vitryssland 

Laura Dahlmeier, Tyskland 

Dorothea Wierer, Italien 

Masstart, herrar 

Martin Fourcade 

Johannes Thingnes Bö, Norge 

Benedikt Doll, Tyskland 

Tarjei Bö, Norge 

Anton Shipulin, Ryssland 

Masstart, damer 

Kaisa Makarainen, Finland 

Laura Dahlmaiker, Tyskland

Vanessa Hinz, Tyskland 

Darja Domratjeva, Vitryssland 

Anais Chevalier, Frankrike 

Jaktstart, herrar 

Martin Fourcade, Frankrike 

Johannes Thingnes Bö, Norge 

Anton Shipulin, Ryssland 

Lukas Hofer, Italien 

Arnd Pfeiffer, Tyskland 

Jaktstart, damer 

Anastasija Kuzmina, Slovakien 

Kaisa Makarainen, Finland 

Laura Dahlmeier, Tyskland 

Dorothea Wierer, Italien 

Darja Domratjeva, Vitryssland 

Sprint, herrar

Marin Fourcade, Frankrike 

Johannes Thingnes Bö, Norge 

Arnd Peiffer, Tyskland 

Anton Shipulin, Ryssland 

Andrejs Rastorgujevs, Lettland 

Sprint, damer 

Anastasija Kuzmina, Slovakien 

Darja Domratjeva, Vitryssland 

Kaisa Makarainen, Finland 

Laura Dahlmaier, Tyskland 

Veronika Vitkova, Tjeckien 

ARTIKELN HANDLAR OM