Världscupen i skidor 2023–2024: Program och tv-tider
Hela schemat för världscupen i längdskidor 2023–2024
Uppdaterad 2024-03-15 | Publicerad 2023-10-09
Världscupen i längdskidor närmar sig.
Premiären sker i Ruka 24 november och världscupfinalen går av stapeln i Falun 15–17 mars.
Här är allt om världscupen i skidor 2023–2024.
Kan Frida Karlsson närma sig toppen i den totala världscupen? Fortsätter den svenska dominansen på damernas sprintdistanser? Är det dags för William Poromaa att ta sin första världscupseger?
Det är några av frågorna när världscupen i längdskidor startar i Ruka sista helgen i november.
Vilken tv-kanal sänder världscupen i längdskidor 2023–2024?
Precis som de senaste säsongerna är det Viasatkanalerna som äger rättigheterna. Tävlingarna från världscupen i skidor kommer att sändas i TV6, Viasat Vinter samt streamas i Viaplay.
Världscupen i längdskidor: Alla tävlingar och tv-tider
Här är hela tävlingsprogrammet för världscupen i skidor 2023–2024. Exakta tider och tv-tider kommer uppdateras under säsongen.
Världscupen i Falun: 15–17 mars
Skidor fredag 15 mars
- 12.15: Sprint, klassisk stil, kval, damer och herrar
- 14.45: Sprint, klassisk stil, final, damer och herrar
Skidor lördag 16 mars
- 11.00: 10 km, klassisk stil, intervallstart, damer
- 14.00: 10 km, klassisk stil, intervallstart, herrar
Skidor söndag 17 mars
- 11.00: 20 km, fristil, masstart, damer
- 14.15: 20 km, fristil, masstart, herrar
Här kan du följa tävlingarna direkt i Sportbladets målservice
Tidigare tävlingar
Världscupen i Österstund: 9–10 december
Skidor lördag 9 december:
- 10.30: Sprint, klassisk stil, kval, damer och herrar (sänds på TV6)
- 13.00: Sprint, klassisk stil, final, damer och herrar (sänds på TV6)
Skidor söndag 10 december:
- 10.15: 10 km, intervallstart, fristil, herrar (sänds på TV6)
- 12.45: 10 km, intervallstart, fristil, damer (sänds på TV6)
Världscupen i Trondheim: 15–17 december
Skidor fredag 15 december
- 10.00: Sprint fristil, kval, damer och herrar (sänds på TV6 och Viaplay)
- 12.30: Sprint fristil, final, damer och herrar (sänds på TV6 och Viaplay)
Skidor lördag 16 december
- 11.10: 20 km, skiathlon, damer (sänds på TV6 och Viaplay)
- 13.15: 20 km, skiathlon, herrar (sänds på TV6 och Viaplay)
Skidor söndag 17 december
- 11.00: 10 km, klassisk stil, intervallstart, damer (sänds på TV6 och Viaplay)
- 13.15: 10 km, klassisk stil, intervallstart, herrar (sänds på TV6 och Viaplay)
Världscupen i Toblach: 30 december–1 januari • Tour de ski
Skidor lördag 30 december
- 12.00: Sprint, fristil, kval, damer och herrar (TV6 & Viaplay)
- 14.30: Sprint, fristil, final, damer och herrar (TV6 & Viaplay)
Skidor söndag 31 december
- 12.15: 10 km, klassisk stil, intervallstart, damer (TV6 & Viaplay)
- 15.00: 10 km, klassisk stil, intervallstart, herrar (TV6 & Viaplay)
Skidor måndag 1 januari
- 10.00: 25 km fristil, jaktstart, damer (TV6 & Viaplay)
- 12.30: 25 km, fristil, jaktstart, herrar (TV6 & Viaplay)
Världscupen i Davos: 3–4 januari • Tour de Ski
Skidor onsdag 3 januari
- 14.30: Sprint, fristil, kval, damer och herrar (TV6 & Viaplay)
- 17.00: Sprint, fristil, final, damer och herrar (TV6 & Viaplay)
Skidor torsdag 4 januari
- 10.45: Jaktstart, klassisk stil, damer (TV6 & Viaplay)
- 13.00: Jaktstart, fristil, herrar (TV6 & Viaplay)
Världscupen i val di Fiemme: 6–7 januari • Tour de Ski
Skidor lördag 6 januari
- 11.30: 15 km, klassisk stil, masstart, damer (TV6 & Viaplay)
- 15.25: 15 km, klassisk stil, masstart, herrar (TV6 & Viaplay)
Skidor söndag 7 januari
- 14.30: 10 km, fristil masstart, herrar • Final climb (TV6 & Viaplay)
- 15.45: 10 km, fristil masstart, damer • Final climb (TV6 & Viaplay)
Världscupen i Oberhof: 19–21 januari
Skidor fredag 19 januari
- 12.50: Sprint, klassisk stil, kval, damer och herrar (TV6 & Viaplay)
- 15.20: Sprint, klassisk stil, final, damer och herrar (TV6 & Viaplay)
Skidor lördag 20 januari
- 10.25: 20 km, klassisk stil, masstart, herrar (TV6 & Viaplay)
- 13.30: 20 km, klassisk stil, masstart, damer (TV6 & Viaplay)
Skidor söndag 21 januari
- 10.50: Stafett, 4x7,5 km, damer (TV6 & Viaplay)
- 13.10: Stafett, 4x7,5 km, herrar (TV6 & Viaplay)
Världscupen i Goms: 26–27 januari
Skidor fredag 26 januari
- 15.30: Stafett, 4x5 km, mixed (TV6 & Viaplay)
Skidor lördag 27 januari
- 13.00: Sprint, fristil, kval, damer och herrar (TV6 & Viaplay)
- 15.30: Sprint, fristil, final, damer och herrar (TV6 & Viaplay)
Skidor söndag 28 januari
- 09.30: 20 km, fristil, masstart, damer (TV6 & Viaplay)
- 13.30: 20 km, fristil, masstart, herrar (TV6 & Viaplay)
Världscupen i Canmore: 9–13 februari
Skidor fredag 9 februari
- 18.40: 10 km, fristil, intervallstart, damer (TV6 & Viaplay)
- 20.45: 10 km, fristil, intervallstart, herrar (TV6 & Viaplay)
Skidor lördag 10 februari
- 18.30: Sprint, fristil, kval, damer och herrar (TV6 & Viaplay)
- 21.00: Sprint, fristil, final, damer och herrar (TV6 & Viaplay)
Skidor söndag 11 februari
- 18.00: 20 km, klassisk stil, masstart, damer (TV6 & Viaplay)
- 20.15: 20 km, klassisk stil, masstart, herrar (TV6 & Viaplay)
Skidor tisdag 13 februari
- 17.00: Sprint, klassisk stil, kval, damer och herrar (TV6 & Viaplay)
- 19.30: Sprint, klassisk stil, final, damer och herrar (TV6 & Viaplay)
Världscupen i Theodore Wirth Park: 17–18 februari
Skidor lördag 17 februari
- 17.00: Sprint, fristil, kval, damer och herrar (TV6 & Viaplay)
- 19.30: Sprint, fristil, final, damer och herrar (TV6 & Viaplay)
Skidor söndag 18 februari
- 17.30: 10 km, fristil, intervallstart, damer (TV6 & Viaplay)
- 19.45: 10 km, fristil, intervallstart, herrar (TV6 & Viaplay)
Världscupen i Lahti: 1–3 mars
Skidor fredag 1 mars
- 13.45: Teamsprint, klassisk stil, kval, damer och herrar (TV6 & Viaplay)
- 15.45: Teamsprint, klassisk stil, final, damer och herrar (TV6 & Viaplay)
Skidor lördag 2 mars
- 09.00: 20 km, klassisk stil, intervallstart, damer (TV6 & Viaplay)
- 12.00: 20 km, klassiks stil, intervallstart, herrar (TV6 & Viaplay)
Skidor söndag 3 mars
- 09.15: Sprint, fristil, kval, damer och herrar (TV6 & Viaplay)
- 11.45: Sprint, fristil, final, damer och herrar (TV6 & Viaplay)
Världscupen i Holmenkollen: 9–10 mars
Skidor lördag 9 mars
- 10.30: 50 km, klassisk stil, masstart, damer (TV6 & Viaplay)
Skidor söndag 10 mars
- 10.30: 50 km, klassisk stil, masstart, herrar (TV6 & Viaplay)
Världscupen i Drammen: 12 mars
Skidor tisdag 12 mars
- 11.30: Sprint, klassisk stil, kval, damer och herrar
- 14.00: Sprint, klassisk stil, final, damer och herrar
Sveriges A-landslag i världscupen i längdskidor 2023–24
Damer:
- Ebba Andersson, Piteå Elit
- Maja Dahlqvist, Falun Borlänge SK
- Johanna Hagström, Ulricehamns IF
- Moa Ilar, Falun Borlänge SK
- Frida Karlsson, Sollefteå Skidor IF
- Emma Ribom, Piteå Elit
- Jonna Sundling, Piteå Elit
- Linn Svahn, Östersunds SK
Herrar:
- Edvin Anger, Åsarna IK
- Jens Burman, Åsarna IK
- Marcus Grate, IFK Umeå
- Calle Halfvarsson, Sågmyra SK
- Johan Häggström, Piteå Elit
- Anton Persson, Falun Borlänge SK
- William Poromaa, Åsarna IK
Vinnare världscupen 2022–2023
Damer:
- Totalt: Tiril Udnes Weng, Norge
- Distans: Kerttu Niskanen, Finland
- Sprint: Maja Dahlqvist
Herrar:
- Totalt: Johannes Hösflot Kläbo, Norge
- Distans: Pål Golberg, Norge
- Sprint: Johannes Hösflot Kläbo, Norge