Guide till fotbolls-VM 2019

Fotbolls-VM i Frankrike – allt du behöver veta

avSportbladet.se

FOTBOLL

Baguetter, Champagne – och fotbollar.
I sommar mellan 7 juni och 7 juli ska Sverige försöka göra succé under fotbolls-VM.
Här är allt du behöver veta inför mästerskapet i Frankrike.

Grupperna i fotbolls-VM 2019

Grupp A
Frankrike
Norge
Sydkorea
Nigeria

Grupp B
Tyskland
Spanien
Kina
Sydafrika

Grupp C
Australien
Brasilien
Italien
Jamaica

Grupp D
England
Japan
Skottland
Argentina

Grupp E
Kanada
Nederländerna
Nya Zeeland
Kamerun

Grupp F
USA
Sverige
Thailand
Chile

Foto: JOEL MARKLUND / BILDBYRÅN
Guide till fotbolls-VM 2019 i Frankrike

Hålltider för Sverige

11 juni, Chile-Sverige
Avspark: 18.00
Arena: Roazhon Park, Rennes

16 juni, Sverige-Thailand
Avspark: 18.00
Arena: Allianz Riviera, Nice

20 juni, Sverige-USA
Avspark: 21.00
Arena: Stade Océane, Le Havre

VM 2019 – spelschema med svensk tid

Gruppspelet pågår från 7 juni till 20 juni. Slutspelet inleds med sextondelsfinaler den 22 juni och avslutas med finalen den 7 juli.

 
Fredag 7 juni
21:00: Frankrike–Sydkorea
Lördag 8 juni
15:00: Tyskland–Kina
18:00: Spanien–Sydafrika
21:00: Norge–Nigeria
Söndag 9 juni
13:00: Australien–Italien
15:30: Brasilien–Jamaica
18:00: England–Skottland
Måndag 10 juni
18:00: Argentina–Japan
21:00: Kanada–Kamerun
Tisdag 11 juni
15:00: Nya Zeeland–Nederländerna
18:00: Chile–Sverige
21:00: USA–Thailand
Onsdag 12 juni
15:00: Nigeria–Sydkorea
18:00: Tyskland–Spanien
21:00: Frankrike–Norge
Torsdag 13 juni
18:00: Australien–Brasilien
21:00: Sydafrika–Kina
Fredag 14 juni
15:00: Japan–Skottland
18:00: Jamaica–Italien
21:00: England–Argentina
Lördag 15 juni
18:00: Nederländerna–Kamerun
21:00: Kanada–Nya Zeeland
Söndag 16 juni
15:00: Sverige–Thailand
18:00: USA–Chile
Måndag, 17 Juni
18:00: Kina–Spanien
18:00: Sydafrika–Tyskland
21:00: Sydkorea–Norge
21:00: Nigeria–Frankrike
Tisdag, 18 Juni
21:00: Italien–Brasilien
21:00: Jamaica–Australien
Onsdag, 19 Juni
21:00: Skottland–Argentina
21:00: Japan–England
Torsdag, 20 Juni
18:00: Kamerun–Nya Zeeland
18:00: Nederländerna–Kanada
21:00: Thailand–Chile
21:00: Sverige–USA

Slutspelet fotbolls-VM 2019

Lördag 22 juni
15:00: Åttondelsfinal 1 (Grenoble)
18:30: Åttondelsfinal 2 (Nice)
Söndag 23 juni
17:30: Åttondelsfinal 3 (Valenciennes)
21:00: Åttondelsfinal 4 (Le Havre)
Måndag 24 juni
18:00: Åttondelsfinal 5 (Reims)
21:00: Åttondelsfinal 6 (Paris)
Tisdag 25 juni
18:00: Åttondelsfinal 7 (Montpellier)
21:00: Åttondelsfinal 8 (Rennes)
Torsdag 27 juni
21:00: Kvartsfinal 1 (Le Havre)
Fredag 28 juni
21:00: Kvartsfinal 2 (Paris)
Lördag 29 juni:
15:00: Kvartsfinal 3 (Valenciennes)
18:30: Kvartsfinal 4 (Rennes)
Tisdag 2 juli
21:00: Semifinal 1 (Lyon)
Onsdag 3 juli
21:00: Semifinal 2 (Lyon)
Lördag 6 juli
17:00: Bronsmatch (Nice)
Söndag 7 juli
17:00: Final (Lyon)

 

Fotbolls-VM 2019 – Så köper du biljetter

Biljetterna till sommarens VM släpptes 7 mars. De går att köpa i Fifas biljettsystem på adressen https://tickets.fwwc19.fr/uk

 

VM 2019 – här är städerna och arenorna

Nio städer delar på värdskapet. Premiären spelas på Parc de Princes i Paris och finalen i Stade de Lyon.

Grenoble – Stade des Alpes
Le Havre – Stade Océane
Lyon – Stade de Lyon
Montpellier – Stade de la Mosson
Nice – Stade de Nice
Paris – Parc de Princes
Reims – Stade Auguste Delaune
Rennes – Roazhon Park
Valenciennes – Stade du Hainaut

VM 2019 – tv-tider

TV4-gruppen har rättigheterna till samtliga matcher i VM och matcherna kommer sändas av TV4 och C More.

VM – tidigare mästare

1991 – USA
1995 – Norge
1999 – USA
2003 – Tyskland
2007 – Tyskland
2011 – Japan
2015 – USA

Som en liten förberedelse inför kommande VM-turnering spelades damernas U20-VM i Frankrike i somras.

Sverige var dock inte med i turneringen som Japan vann efter 3–1 i finalen mot Spanien.

Sveriges trupp till VM 2019

MÅLVAKTER

Jennifer Falk, Kopparbergs/Göteborg

Hedvig Lindahl, Chelsea

Zecira Musovic, Rosengård

FÖRSVARARE

Nilla Fischer, Wolfsburg

Magdalena Eriksson, Chelsea

Amanda Ilestedt, Turbine Potsdam

Linda Sembrant, Montpellier

Hanna Glas, PSG

Jonna Andersson, Chelsea

Nathalie Björn, Rosengård

MITTFÄLTARE/ANFALLARE:

Julia Roddar, Kopparbergs/Göteborg

Anna Anvegård, Växjö

Kosovare Asllani, Linköping

Stina Blackstenius, Linköping

Lina Hurtig, Linköping

Sofia Jakobsson, Montpellier

Madelen Janogy, Piteå

Mimmi Larsson, Linköping

Fridolina Rolfö, Bayern München

Elin Rubensson, Kopparbergs/Göteborg

Olivia Schough, Djurgården

Caroline Seger, Rosengård

Julia Zigiotti Olme, Kopparbergs/Göteborg