Kryddstekt oxfilé med jordärtskocksgratäng
1 h 30 min
Av: Aftonbladet
Recept
När stjärnkocken Markus Aujalay komponerar en nyårsmeny blir det sällan konstlat. Framgångsreceptet är god planering. Här bjuder han på lättlagad lyx - en trerätters smakfest.
Förrätt: Kokt hummer med äppelkräm - hummer med äpple, pepparrot och fänkål.
Huvudrätt: Kryddstekt oxfilé - en mör bit oxfilé är klassisk nyårsmat. Här i en ny variant med en härlig kryddblandning.
Efterrätt: Rårörda vaniljhallon - enkelt och jättegott - ”desserten är viktig i en nyårsmeny – det ska vara lite fyrverkeri mot slutet”.
Recepten är tidigare publicerade i Aftonbladet Söndag.
”Välkomna gästerna med ett glas champagne. Vill man göra den mer som en drink kan man alltid toppa med en söt bärlikör som crème de cassis, eller med till exempel passionsfruktjuice.”
”Snacks är alltid trevligt till välkomstdrinken. Det kan vara superenkelt: Lite löjrom, lite crème fraiche och lite hackad rödlök på en tesked – man behöver inte krångla till det. Det viktigaste är att gästerna känner att man har tid för dem när de kommer. Då spelar det ingen roll om det är chips i en skål som tilltugg eller perfekta små räkpyramider.”
1 h 30 min
45 min
45 min
30 min
20 min
1 h 10 min
1 h 30 min
45 min
45 min
30 min
20 min
1 h 10 min