Jackson-auktion stängdes efter misstänkt miljonbud

Uppdaterad 2018-08-30 | Publicerad 2011-12-17

Michael Jacksons platinaskiva donerades till "Musikhjälpen".

Auktionen sköt i taket – och i går kväll låg högsta budet på 2,5 miljoner.

Då drog högstbjudande sig tillbaka och man tvingades starta om budgivningen.

Det var i går kväll som platinaskivan, som Michael Jackson tilldelades när hans legendariska album "Thriller" nått en miljon sålda skivor, donerades till Musikhjälpens auktion. Mannen som skänkt rariteten hade själv budat hem den på en välgörenhetsauktion i USA på 90-talet.

”Trissat upp priserna”

Snabbt kom buden upp i höga summor och i går kväll låg högstbjudande på 2,5 miljoner kronor.

Något som fick de ansvariga att fatta misstankar.

– Folk är väldigt engagerade i Musikhjälpen, och det kan ju vara så att folk har bjudit för att trissa upp priserna så att Musikhjälpen får mer pengar, säger Pia Kalischer, musik- och evenemangsansvarig på Sveriges radio.

– Vi ville försäkra oss om att folk var medvetna om att buden var bindande.

”Fantastiskt”

När Tradera, som har hand om auktionerna, kontaktade budgivaren som lagt det högsta budet visade det sig att denne fått kalla fötter.

Vid lunchtid i dag startade man om auktionen vars högsta bud just nu ligger på 85 000 kronor.

Vilket ju också är en maffig summa:

–Det är fantastiskt, säger Pia Kalischer.

Följ ämnen i artikeln