Naken mopedist och bara bröst i hett Tyskland
Av: TT
Uppdaterad:
Värmeböljan i Tyskland har fått temperaturen att stiga även när det gäller debatten om vad som egentligen är lämplig klädsel när graderna klättrar uppåt 40.
En man stoppades av polisen i Brandenburg när han färdades på sin moped iklädd hjälm och sandaler – enbart. Polisen, som lade upp en pixlad bild på mannen på Twitter , blev tvungen att förklara att det inte är olagligt att gå naken – så länge ingen anmäler personen.
Däremot blev några kvinnor som solade toppless längs floden Isar i München i södra Tyskland tillsagda av ordningsvakter att skyla sig. Det utlöste en protest på stranden där kvinnor i närheten lät plaggen falla i solidaritet med sina medsolare.
Frågan om varför män men inte kvinnor får visa bröstvårtorna lyftes av partiet De gröna som tog debatten till kommunfullmäktige i München. Där fick de mothugg av Angela Merkels kristdemokratiska parti som uppmanade det tyska folket att skyla samtliga könsdelar – eller sola på nudiststränder.
Polizei Brandenburg
Polizei Brandenburg