Live

Aftonbladet Direkt

  • Fastnålat inlägg

    Kvinna misshandlad med tillhygge

    24 januari 20.19
    Paula Westerberg

    Polisen larmades på tisdagskvällen till en adress i Huskvarna. En kvinna hade blivit misshandlad med tillhygge.

    Hennes skadeläge är oklart, men hon fördes med ambulans till sjukhus.

    Två män, i 35- respektive 40-årsåldern, lämnade brottsplatsen. De greps senare och är nu misstänkta för grov misshandel.

    Polisen kommer att genomföra en teknisk undersökning i en bostad, och förhöra inblandade person. Det är inte utrett om personerna kände varandra.

TRE NYHETER DU INTE FÅR MISSA
  • Anna Sjögren
    18 min

    EU:s utrikesministrar möts i Kiev

    Josep Borell, EU:s utrikeschef. Foto: Sven Hoppe / AP

    Samtliga EU:s utrikesministrar, inklusive EU:s utrikeschef Josep Borrell, samlas i dag i Kiev för att möta Ukrainas utrikesminister Dmytro Kuleba, rapporterar Politico.

    Det är symboliskt att EU:s utrikesministrar kommer till Kiev, och enligt Kuleba ett tecken på att Ukraina är på väg att bli medlem i EU.

    ”Vi sammankallar till ett historiskt möte med EU:s utrikesministrar här i Ukraina, kandidatland och framtida EU-medlem. Vi är här för att uttrycka vår solidaritet och vårt stöd till det ukrainska folket”, säger EU:s utrikeschef Josep Borrell i ett uttalande på sociala medier.

    Dagens möte ska handla om mer stödpengar till vapen till Ukraina.

  • Anna Sjögren
    09.12

    Brand i byggnad i Hjo – fullt utvecklad

    En fullt utvecklad brand har brutit ut i Hjo kommun under morgonen.

    Räddningstjänsten har inte kunnat gå in i byggnaden utan kommer låta den brinna ner.

    Polisen är på plats.

  • Ebba Torstensson
    09.12

    Chaufför sov – blev bestulen på 1000 liter diesel

    En lastbilschaufför fick sig en chock när han vaknade efter en natts sömn på en rastplats vid E4 i närheten av Värnamo.

    När han vaknade var lastbilen tömd på allt drivmedel.

    Någon gång under natten har någon stulit 1 000 litern diesel ur tanken.

    Polisen har upprättat en anmälan om stöld, men har ingen misstänkt.

  • Joachim Kerpner
    08.55

    Musk hånar Zelenskyj på plattformen X

    Världens rikaste person Elon Musk, som vill minska de amerikanska bidragen till Ukraina, kritiserar i ett inlägg på plattformen X Volodymyr Zelenskyj.

    Intill en fejkad bild där Ukrainas president ser stressad ut har Musk skrivit:

    – När det gått fem minuter och du inte begärt en miljard dollar i bistånd.

    Efter Rysslands invasion av Ukraina för 18 månader sedan har USA skickat hjälp till ett värde av 113 miljarder dollar till det krigsdrabbade landet, enligt nyhetsbyrån AP.

  • Ebba Torstensson
    08.33

    Olycka på E4

    Två personbilar har kolliderat på E4 utanför Helsingborg, skriver polisen på sin hemsida.

    Olyckan ska ha inträffat i rusningstrafik, strax efter 08.

    Det finns inga uppgifter om personskador.

  • Anna Sjögren
    06.50

    Brand i bostad efter detonation i Hässelby

    Rök stiger efter explosionen i Hässelby. Foto: Läserbild.

    Något har detonerat i en bostad i ett radhus i Hässelby villastad i Stockholm.

    Efter detonationen börjar det brinna kraftigt.

    – Det är en fullt utvecklad brand i ett radhus, säger Roger Sverndal, ledningsoperatör på räddningstjänsten.

    Polis och räddningstjänst är på plats boende har utrymt sina bostäder.

    En förundersökning om allmänfarlig ödeläggelse har inletts.

    Läs mer här.

  • Ebba Torstensson
    06.15

    Kyrka rasade – tio döda

    Foto: Jose Luis Tapia / AP

    Minst tio personer, varav tre barn, har dött efter att en kyrka kollapsat.

    Raset inträffade under en gudstjänst i Cuidad Madero i nordöstra Mexiko, rapporterar nyhetsbyrån AP.

    100 personer ska ha befunnit sig i kyrkan när den kollapsade. Minst 60 av dem ska ha skadats, uppger lokala myndigheter enligt AP.

    Det är vanligt att byggnader kollapsar under jordbävningar, men något skalv har inte rapporterats. Det finns inte heller något som tyder på att något exploderat, skriver AP.

  • Ebba Torstensson
    06.01

    Grovt brott i Bålsta

    Polisen utreder ett grovt brott i Bålsta.

    Två personer har gripits. I övrigt är polisen förtegen.

    – Allt jag kan säga är att vid 22-tiden larmades vi, två personer är frihetsberövade, säger polisens presstalesperson Joar Källman.

    Ingen person har kommit till skada.

    – Man jobbar med det så det är lite känsligt, säger polisens presstalesperson Joar Källman.

  • Johan Edgar
    04.36

    Explosion i radhusområde

    Foto: Stockholm Blåljusbilder

    En hög smäll hördes i Fullersta i Huddinge söder om Stockholm strax efter klockan 04 på måndagsmorgonen.

    Enligt uppgifter till Aftonbladet har något detonerat i ett radhusområde.

    Explosionen ska ha orsakat skador på ett hus i området.

    Polis och räddningstjänst är på platsen.

    Läs mer här.

  • Johan Edgar
    02.26

    Larm om tortyr i Egypten

    Egyptiska människorättsorganisationer larmar i en rapport om att egyptiska myndigheter ”omfattande och systematiskt” använder sig av tortyr.

    Organisationerna hävdar att den omfattande användningen av tortyr är ett brott mot de mänskliga rättigheterna och uppmanar FN:s människorättsorgan OHCHR att undersöka Egypten.

    Enligt Mohamed Lotfy, chef för Egyptiska kommissionen för rättigheter och frihet, används tortyr ”som ett verktyg för att tysta oliktänkande”. (TT)

  • Johan Edgar
    01.17

    Drogproduktionen ökar i Afghanistan

    I Afghanistan har produktionen av metamfetamin ökat kraftigt sedan talibanerna förbjöd odling av vallmo som används för att tillverka heroin och opium.

    Nu varnar FN för att Afghanistan numera är ett av världens snabbaste växande producenter av metamfetamin.

    Landet är trots förbudet fortsatt en stor producent av både opium och heroin. 644 fabriker för olagliga substanser har hittills stängts och över 6 000 personer gripits i räder mot drogfabrikerna. (TT)

  • Johan Edgar
    00.56

    Kan få vänta två år på att få flytta hem

    Upp till två år kan det ta innan alla som evakuerats efter en explosion och en brand i ett bostadshus i Norrköping kan flytta hem, skriver Hem och hyra.

    Branden inträffade den 3 september och omkring 150 hyresgäster tvingades evakueras. Drygt 50 av 84 lägenheter är fortfarande obrukbara och skadorna är större än vad man först trott.

    — Vi vill få tillbaka folk så fort som möjligt, men det är för mycket som är förstört. Enligt försäkringsbolaget kommer det ta upp till två år innan allt är klart, säger Christine Lindblad, administratör på hyresvärden Gustafssons bostäder, till tidningen.

    Ett överhettat batteri till en elsparkcykel samt intilliggande sprejflaskor tros ha orsakat den explosionsartade branden. (TT)

  • Nora Fernstedt
    00.35

    Kyrka har kollapsat – minst sju döda

    Taket på en kyrka har kollapsat i delstaten Tamaulipas i nordöstra Mexiko.

    Enligt mediebolaget Milenio rasade taket medan det pågick ett dop i kyrkan och många människor ska ha varit på plats.

    Enligt medieuppgifter ska personer vara båda skadade och instänga.

    Lokala myndigheter bekräftade senare under natten att minst sju personer dött i raset.

  • Nora Fernstedt
    i går23.42

    Par pistolhotade av inbrottstjuvar

    En stor polisinsats pågår i Svalöv sent på söndagskvällen.

    Ett medelålders par har blivit misshandlade i samband med att några gjort inbrott i deras villa.

    – Det är oklart hur de tagit sig in. Men familjen har blivit misshandlade och hotade med vapenliknande föremål, säger Evelina Olsson, polisens presstalesperson.

    Gärningsmännen har sedan sprungit från platsen. Det är oklart vad de stulit, men enligt polisen är det gods ”till ett högre värde”.

    Hur är det med paret?

    – Det är oklart. De ses över av ambulans och ska vara vakna och talbara.

    Polisen spärrar och och har budat tekniker till villan.

  • Nora Fernstedt
    i går23.34

    Ung man hittad stickskadad

    En man i 20-årsåldern har hittats med stick- eller skärskador på Öster i Växjö.

    Larmet kom in vid 23.08 på söndagskvällen.

    – Han har anträffats utomhus. Det är vid en vårdcentral i ett bostadsområde, säger polisens presstalesperson Evelina Olsson.

    Mannen har förts tills sjukhus, och polisen har inga mer uppgifter om hans skadeläge.

    Det är mycket poliser på plats. De har satt upp en större avspärrning och kontrollerar personer i närheten.

 

Fråga oss

 

Ställ dina frågor till redaktionen här!

  • i går21.34

    Tog ni bort att PKK stod bakom explosionen i Turkiet?

    progona

    Nej, vi skrev ett inlägg om det vid 17.15 i dag. Du ser det om du scrollar ner lite här.

    Och här är en längre artikel om explosionen.

    Nora Fernstedt
  • i går20.44

    Trodde det var afrikansk svinpest var hotet; kommer det också från USA?

    Göran

    Göran Uebel

    Förlåt!!!! Menar såklart afrikansk! En så kallad tankevurpa. Har ändrat.

    Nora Fernstedt
  • i går19.55

    Femton ungdomar innebrändes i svenskparadiset Murcia på Costa Blanca. Aftonbladet skriver inte en rad?

    joa

    Jo, här:

    https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/69RMOQ/minst-sex-doda-i-brand

    Nora Fernstedt
  • i går19.51

    Kan marsvin få svinpest, undrar Åsa 6 år?

    Åsas mamma

    Hej Åsa!

    Nej, vanliga husdjur som hundar, katter, marsvin och hästar kan inte få afrikansk svinpest.

    Det är bara grisar och vildsvin som kan få sjukdomen!

    Så du behöver inte vara orolig för ditt marsvin :)!

    Nora Fernstedt
  • i går17.37

    Hej! Vet ni hur många som har fallit offer för gängvåldet hittills i år?

    Constantia Nossborn

    Svårt att säga en exakt siffra.

    Vi börjar närma oss 300 skjutningar i Sverige i år, de flesta av dem antagligen relaterade till gängkriminalitet på ett eller annat sätt.

    44 personer har skjutits ihjäl och upp mot 90 skadats.

    Lina Thorén

 

Tipsa oss

 

Vet du mer? Har du ett nyhetstips?

Om Tipsa!
På Aftonbladet söker vi ständigt efter nya vinklar. Och som läsare är du en viktig del av vårt nyhetsarbete. Med vår tjänst Tipsa! kan du lätt skicka in tips, bilder och video. I våra appar kan vi dessutom nå dig med lokala push-notiser och efterlysningar.
 
Vad händer med mitt tips?
Vi läser alla tips som skickas. Om vi bedömer ditt tips som intressant tar vi kontakt med dig via de kontaktvägar du lämnat. När du skickar din bild eller film till Aftonbladet ger du samtidigt ditt tillstånd till publicering.
 
Hur skyddas mina uppgifter?
Aftonbladet garanterar alla tipsare källskydd, en grundlagsskyddad rättighet enligt Tryckfrihetsförordningen. Alla tips skickas krypterade. Din identitet är skyddad hos oss men redaktionen kan komma att kontakta dig för ytterligare information kring ditt tips.

Vill du vara anonym också för redaktionen finns det flera andra vägar att kontakta oss: du kan ringa från ett dolt nummer eller maila oss från en tillfällig e-postadress, t ex hotmail eller gmail.
 
Får jag ersättning?
Aftonbladet betalar alltid för publicerade nyhetstips och nyhetsbilder/filmer som du äger eller har rätt att sälja. Vi betalar bara till den som är först med tipset eller till den som har ny information om en nyhet.

Beslut om ersättning ska utgå bestäms av tjänstgörande nyhetschef i samband med att tipset lämnas. Vi ersätter inte nyhetstips retroaktivt.

Storleken på ersättningen beror bland annat på dignitet eller hur unik nyheten är och vad den tillför rapporteringen.

När vi efterlyser bilder av mer allmän karaktär, t ex sommarbilder, som inte ingår i en nyhetsrapportering, utgår ingen ersättning.

När du skickar din bild till Aftonbladet ger du samtidigt ditt tillstånd till publicering/publiceringar.
 
Jag blev lovad ersättning. När får jag pengarna?
Arvoden för publicerade nyhetstips, bilder eller filmer betalas ut som lön så snart som möjligt.
 
Våra appar
Tack vare platstjänsten geolokalisering kan du i våra appar få push-notiser med lokala nyheter om händelser just där du befinner dig.

När en större nyhetshändelse inträffat i din närhet skickas en push-notis till dig när du använder Tipsa!

Vi kan samtidigt efterlysa din hjälp i nyhetsrapporteringen. Med dina egna bilder och upplysningar – från där det händer, när det händer.

Aftonbladets appar hittar du i Appstore och Google Play.
 
Bra att tänka på

  • En nyhetshändelse kan vara dramatisk. Se till att du aldrig är i vägen för räddningspersonal eller polis. Utsätt inte dig själv eller andra för några risker. Tänk på den personliga integriteten. Var inte för närgången utan håll dig på behörigt avstånd.
  • En bra nyhetsbild eller film vill vi publicera direkt. Med appens hjälp når du vår nyhetsredaktion snabbast och din bild eller live-film kan publiceras på Aftonbladet inom några minuter.
  • Allmänna åsikter, teorier eller spekulationer är inte nyhetstips.