Skåne

Smittspridningen i Skåne – kommun för kommun

Av: 

Frida Carlqvist

Provtagningspinnen placeras i reagens vätskan i ett provrör på provtagningsstationen för covid-19 på Rosengård i Malmö.

Foto: Johan Nilsson/TT

NYHETER

3 440 nya fall av covid-19 konstaterades i Skåne förra veckan.

Detta är det högsta antalet på 8 veckor, och innebär en markant ökning jämfört med föregående fyra veckor.

Vi har samlat information om coronaläget i Skåne – kommun för kommun.

Smittspridningen ökade i Skåne under förra veckan, och nästan 500 fler fall konstaterades än under vecka 11.

– Just nu befinner vi oss i skört läge när det gäller smittspridningen. Antalet konstaterade fall ökar långsamt och ska vi lyckas bryta den trenden måste vi alla respektera de råd och regler som gäller, sa smittskyddsläkare Eva Melander, smittskyddsläkare i Region Skåne i ett pressmeddelande på tisdagen.

Dock ökar inte smittan bland de allra äldsta, 70 år och äldre.

– Positivt är att antalet äldre som insjuknar är fortsatt lågt och att vi bara har enstaka fall på särskilt boende, sa Eva Melander.

Ökning med 25 procent

Man ser inte heller en ökning av covidpatienter i sjukvården – tvärtom sjunker antalet något.

Men smittspridningen har ökat och nu smittas omkring 500 personer per dygn, sett till genomsnittet på föregående sju dagarna. Det är en ökning med 25 procent på en vecka.

I snitt smittades 254 personer per 100 000 invånare i Skåne förra veckan.

Värst var smittan i Klippan (558 fall/100 000 invånare), Ystad (539/100 000 inv) Örkelljunga (526 fall/100 000 inv) under vecka 12.

Lägst smittspridning under vecka 12 hade Simrishamn, med 88 nya fall per 100 000 invånare. Simrishamn är också den kommun där flest har vaccinerat sig, något du kan läsa om här. 

Läget kommun för kommun

Kartan nedan visar hur smittspridningen ser ut kommun för kommun sett till hur många fall per 100 000 invånare som konstaterades under vecka 12. Nedanför kartan finner du en tabell över varje kommun.

Längre ner finner du en annan tabell som visar det faktiska antalet nya fall.

Foto: Region Skåne
KommunFall/inv v. 8V. 9V. 10v. 11V. 12
Bjuv229159242242197
Bromölla13386625494
Burlöv201233227264295
Båstad291324116136181
Eslöv202219240307407
Helsingborg190198160209233
Hässleholm35124819210590
Höganäs184165180191184
Hörby5195178140185
Höör11883112273326
Klippan377276236614558
Kristianstad226158167212363
Kävlinge193187215240306
Landskrona133136155336289
Lomma313289156164217
Lund113125106132234
Malmö185176166159184
Osby113287128242447
Perstorp334227280120214
Simrishamn124192316788
Sjöbo128206118118206
Skurup137218211249199
Staffanstorp12713992146193
Svalöv210168287266315
Svedala225277260304269
Tomelilla17519736124241
Trelleborg381364326322272
Vellinge257368284349357
Ystad255342209371539
Åstorp373261186249323
Ängelholm261307284258261
Örkelljunga229344315516526
Östra Göinge126737912693

Nedan finner du en tabell med antalet fall per vecka, med de senaste uppgifterna fram till och med i söndags, vecka 12 2021. I raderna ser du antalet nya fall per kommun under vecka 9, 10, 11 och 12 år 2021. I kolumnen längst åt höger ser du totala antalet sedan pandemins utbrott räknat från vecka 10 förra året, 2020.

ANNONS EXTERN LÄNK

SOMMAR-REA hos Cervera: Upp till 30-50 % på massor av varor!

Cervera

KommunVecka 9Vecka 10Vecka 11Vecka 12Totalt under pandemin
Bjuv253838311 546
Bromölla118712588
Burlöv464451572 035
Båstad501721281 075
Eslöv75821051392 659
Helsingborg29523331334815 713
Hässleholm12910055473 936
Höganäs454852502 194
Hörby15282229981
Höör141946551 013
Klippan4942109991 545
Kristianstad1371411833137 726
Kävlinge606977982 672
Landskrona62701561344 635
Lomma724141541 887
Lund1591331672958 181
Malmö61558255364133 927
Osby38173259914
Perstorp1721916587
Simrishamn3761317977
Sjöbo402323401 154
Skurup353340321 393
Staffanstorp362438502 071
Svalöv244138451 094
Svedala635969612 148
Tomelilla2751733824
Trelleborg1671501481254 271
Vellinge1361071291323 260
Ystad106661141672 467
Åstorp423040521 554
Ängelholm1321221111123 938
Örkelljunga35335355681
Östra Göinge11121914930
SUMMA2805244428893440117 019

ANNONS

Storsäljare

Malmö

Köp en deal, spara upp till 90%

51% RABATT

790 SEK

Klippning inklusive färgning

Hos Dark & Bright

50% RABATT

1750 SEK

Rekond hos Stationens Bilvård

Utvändig tvätt med avfettning, fälgtvätt och schamponering sam...

80% RABATT

10 SEK

Biltvätt hos Glimra

Håll bilen ren och snygg med en miljövänlig biltvätt

0 kr

0 SEK

C More Bas fritt i 1 månad

Streama serier och filmer i sommar

Publisert:

LÄS VIDARE

Senaste nytt om coronaläget i Malmö och Skåne

ÄMNEN I ARTIKELN

Skåne

Malmö

Simrishamn

Örkelljunga

Ystad

Klippan