Dessa svenska idrottsevenemang påverkas av corona

Av: Martin Eriksson

Publicerad:
Uppdaterad:

Här är de svenska idrottsevenemangen som påverkas mellan 12 mars och 15 april.

Alla matcher berörs av regeln om max 500 personer om det inte tas beslut att de flyttas eller ställs in.

Bandy

Elitserien:

Edsbyn-Sandviken 12 mars

Villa Lidköping-Bollnäs 12 mars

Sandviken-Edsbyn 14 mars

Bollnäs-Villa Lidköping 14 mars

Edsbyn-Sandviken 16 mars

Villa Lidköping-Bollnäs 16 mars

Finalen 21 mars (KAN FLYTTAS, BESLUT EJ TAGET)

Elitseriekvalet:

Sirius-Lidköping 15 mars

Frillesås-Falu 15 mars

Fotboll

Allsvenskan (KAN FLYTTAS, BESLUT EJ TAGET):

Örebro-Djurgården 4 april

Hammarby-Kalmar 5 april

Östersund-Mjällby 5 april

Helsingborg-Varberg 5 april

Sirius-Falkenberg 5 april

Göteborg-Elfsborg 5 april

Häcken-AIK 6 april

Norrköping-Malmö 6 april

Varberg-Örebro 11 april

Falkenberg-Helsingborg 12 april

Malmö-Häcken 12 april

Mjällby-Göteborg 12 april

Kalmar-Norrköping 12 april

AIK-Sirius 12 april

Elfsborg-Hammarby 13 april

Djurgården-Östersund 13 april

Damallsvenskan (KAN FLYTTAS, BESLUT EJ TAGET):

Växjö-Eskilstuna 3 april

Umeå-Rosengård 4 april

Linköping-Örebro 4 april

Kristianstad-Djurgården 4 april

Uppsala-Piteå 4 april

Kopparberg/Göteborg-Vittsjö 5 april

Superettan (KAN FLYTTAS, BESLUT EJ TAGET):

Öster-Brage 4 april

Akropolis-Degerfors 4 april

Eskilstuna-Jönköping Södra 4 april

Ljungskile-Norrby 4 april

Gais-Halmstad 4 april

Trelleborg-Örgryte 5 april

Umeå-Dalkurd 5 april

Sundsvall-Västerås 6 april

Örgryte-Öster 10 april

Halmstad-Sundsvall 11 april

Degerfors-Umeå 11 april

Dalkurd-Eskilstuna 12 april

Västerås-Trelleborg 12 april

Norrby-Gais 12 april

Brage-Ljungskile 13 april

Jönköping Södra-Akropolis 13 april

Landskamper:

(Herr) Sverige-Ryssland 28 mars (tomma läktare)

(Herr) Cypern-Sverige 31 mars (tomma läktare)

(Dam) Sverige-Ungern 14 april

Handboll

Handbollsligan:

Varberg-Ystad 10 mars

Skövde-Önnered 10 mars

Ystad-Eskilstuna 10 mars

Kristianstad-Sävehof 10 mars

Malmö-Hallby 12 mars

Ystad-Skövde 12 mars

Allingsås-Ystad 12 mars

Helsingborg-Sävehof 13 mars

Kristianstad-Önnered 13 mars

Redbergslid-Varberg 14 mars

Eskilstuna-Lugi 14 mars

SHE:

Boden-Önnered 13 mars

Heid-Skövde 13 mars

Kungälv-Skara 13 mars

Höör-GT Söder 13 mars

Lugi-VästeråsIrsta 13 mars

Skuru-Sävehof 13 mars

Innebandy

SSL:

Växjö-Mullsjö 14 mars

Falun-Pixbo 14 mars

Visby-Sirius 14 mars

Linköping-Kalmarsund 14 mars

Jönköping-Warberg 14 mars

Storvreta-Höllviken 14 mars

Helsingborg-Dalen 14 mars

(Slutspelet spelas 19 mars-25 april och kan också påverkas)

SSL Dam:

Karlstad-Jönköping 14 mars

Mora-Malmö 14 mars

Nacka-Rönnby 14 mars

Skoghall-Endre 14 mars

Täby-Dalen 15 mars

ISKU-Pixbo 15 mars

Sirius-Warberg 15 mars

Warberg-Täby 21 mars

Malmö-Skoghall 21 mars

Dalen-Karlstad 21 mars

Endre-Sirius 21 mars

Pixbo-Mora 21 mars

Jönköping-Nacka 21 mars

Rönnby-IKSU 21 mars

(Slutspelet spelas 26 mars-25 april och kan också påverkas)

Ishockey

SHL: (tomma läktare)

Brynäs-Örebro 12 mars

Frölunda-Djurgården 12 mars

Linköping-Oskarshamn 12 mars

Luleå-Skellefteå 12 mars

Leksand-HV71 12 mars

Rögle-Malmö 12 mars

Växjö-Färjestad 12 mars

(Slutspelet spelas 14 mars-2 maj och kan också påverkas)

(Kvalet till SHL spelas 27 mars-9 april)

Hockeyallsvenskan: (tomma läktare)

Modo-Björklöven 12 mars

Karlskoga-Västerås 13 mars

Vita Hästen-Södertälje 13 mars

Västervik-Timrå 13 mars

Björklöven-Modo 14 mars

Timrå-Vita Hästen 15 mars

Karlskoga-Västervik 15 mars

Västerås-Södertälje 15 mars

Ev. Modo-Björklöven 16 mars

Vita Hästen-Västervik 17 mars

Södertälje-Karlskoga 17 mars

Västerås-Timrå 17 mars

Ev. Björklöven-Modo 18 mars

Timrå-Södertälje 19 mars

Karlskoga-Vita Hästen 19 mars

Västervik-Västerås 19 mars

(Playoff spelas 21, 23 och 25 mars)

(Direktkvalet spelas 27 mars-9 april)

SDHL: (tomma läktare)

HV71-Luleå/MSSK 13 mars

HV71-Luleå/MSSK 15 mars

Luleå/MSSK 17 mars

HV71-Luleå/MSSK 19 mars

Landskamper:

(Herr) Norge-Sverige 10 och 11 mars

(Dam-VM har sedan tidigare ställts in)

Skidor

Alpint:

Världscupen i Åre 12–14 mars (Inställt)

Freestyle:

Världscupen i Idre 13–15 mars (Inställt)

SM-veckan:

Pågår 25 mars-31 mars i Boden och Luleå (Inställt)

Publicerad: