OS 2021 i Tokyo

OS 2021 i Tokyo: Program och schema dag för dag

Hela schemat med svenska tider – Sveriges trupp och mycket mer

Av: 

Sportbladet.se

SPORTBLADET

OS 2021 i Tokyo är i full gång.

Här hittar du ett översiktligt schema med alla tider och tävlingar.

På vår OS-sajt finns ett detaljerat schema med exakta tider och tv-kanaler.

Armand Duplantis. Sveriges största guldhopp i OS 2021?
Armand Duplantis. Sveriges största guldhopp i OS 2021?

Liveresultat, liverapporter, guider – allt om festen på Sportbladets OS-sajt
Alla nyheter – klicka här
Schema dag för dag – klicka här

Vilken svensk tv-kanal sänder OS 2021?

Det är Discovery-gruppen med Kanal 5, Kanal 9, Kanal 11, Eurosport och Eurosport 2 som äger rättigheterna och kommer sända OS 2021 i Tokyo för svenska tittare.

Discovery har inte presenterat något sändningsschema men under OS 2018 fungerade Kanal 5 som huvudkanal med OS-sändningar dygnet runt medan övriga tv-kanaler fungerade som stödkanaler.

Streamingtjänsten Discovery+ kommer också att sända det allra mesta från OS.

Sveriges damlandslag i handboll firar OS-platsen.

Här är hela OS-schemat – dag för dag

OS 2021 i Tokyo: Program tisdag 3 augusti med svenska tider

  • 02.00-05.35 FRIIDROTT
    02.00 Tresteg (herrar) kval
    02.05 1500 m (herrar) kval
    Svensk: Kalle Berglund
    02.20 Spjut (damer) kval
    02.45 400 m (damer) kval
    03.50 Längdhopp (damer) final
    Svensk: Khaddi Sagnia
    04.05 200 m (herrar) kval
    05.20 400 m häck (herrar) final
    02.00-03.50 BEACHVOLLEY damer kvartsfinaler

02.00-04.00 VOLLEYBOLL herrar kvartsfinal

02.30-06.15 KANOTSPRINT Semi- och finaler damer K-1 200 m, herrar C-2 1000 m, K-1 1000 m, damer K-2 500 m.

02.30-04.30 HANDBOLL herrar kvartsfinal Frankrike-Bahrain

03.00-05.00 BASKETBOLL herrar kvartsfinal

03.00-04.30 SIMHOPP herrar 3 m svikt semifinal

03.00-06.00 BORDTENNIS lag kvartsfinaler
03.00 Sverige-Japan

03.30-05.15 LANDHOCKEY herrar semifinal

04.00-06.40 BOXNING kvartsfinaler herrar -52 kg, -63 kg, damer -60 kg, semifinaler herrar -57 kg, -91 kg, final damer -57 kg

04.00-06.30 BROTTNING återkval, herrar grekisk-romersk stil -77 kg, -97 kg, damer fristil -68 kg, åttondels och kvartsfinaler, herrar grekisk-romersk stil-67 kg, -87 kg, damer fristil -62 kg

06.00-08.00 VOLLEYBOLL herrar kvartsfinal

06.15-08.15 HANDBOLL herrar kvartsfinal
06.15 Sverige-Spanien
09.30 Danmark-Norge
13.45 Tyskland-Egypten

06.40-08.40 BASKETBOLL herrar kvartsfinal

06.50-09.00 TYNGDLYFTNING herrar -109 kg, grupp B

07.00-09.50 VATTENPOLO damer kvartsfinaler

07.30-09.55 SEGLING medaljrace finnjolle och Nacra 17 mixed

07.30-10.30 BORDTENNIS lag kvartsfinaler

08.00-09.30 SIMHOPP herrar 3 m svikt final

08.30-11.10 CYKLING velodrom. Damer lagförföljelse kval och final, herrar lagsprint kval och final

10.00-12.15 GYMNASTIK artistisk grenfinaler. Herrar barr, damer bom, herrar räck.

10.00-12.40 BOXNING kvartsfinaler damer -60 kg, herrar -52 kg, -63 kg, semfinaler herrar -57 kg, -91 kg, final herrar -69 kg

10.00-13.00 FOTBOLL herrar semifinal Mexiko–Brasilien

10.00-12.00 HANDBOLL herrar kvartsfinal

10.00-15.40 Sportklättring, herrar kombinationskval

10.00-12.00 VOLLEYBOLL herrar kvartsfinal

10.20-12.20 BASKETBOLL herrar kvartsfinal

11.15-15.00 BROTTNING semifinaler herrar grekisk-romersk stil -67 kg, -87 kg, damer -62 kg, bronsmatcher och finaler herrar grekisk-romersk stil -77 kg, -97 kg, damer fristil -68 kg

11.20-14.10 VATTENPOLO damer kvartsfinaler

12.00-14.55 FRIIDROTT
12.10 110 m häck (herrar) kval
12.15 Kula (herrar) kval
12.20 Stavhopp (herrar) final
Armand Duplantis
13.00 5000 m (herrar) kval
13.35 Slägga (damer) final
13.50 200 m (herrar) semifinal
14.25 800 m (damer) final
14.50 200 m (damer) final

12.00-15.00 BASEBOLL utslagssteg 5

12.00-15.45 RIDSPORT Banhoppning, individuellt kval

12.00-13.45 LANDHOCKEY herrar semifinal

12.30-14.00 KONSTSIM duett, tekniskt program

12.30-15.30 BORDTENNIS lag semifinaler

12.50-15.00 TYNGDLYFTNING herrar -109 kg, grupp A

13.00-16.00 FOTBOLL herrar semifinal Japan-Spanien

13.45-15.45 HANDBOLL herrar kvartsfinal

14.00-16.00 BASKETBOLL herrar kvartsfinal

14.00-15.50 BEACHVOLLEY damer kvartsfinaler

14.30-16.30 VOLLEYBOLL herrar kvartsfinal

23.30-02.10 SIMNING öppet vatten, damer 10 km

OS 2021 i Tokyo: Program onsdag 4 augusti med svenska tider

  • 00.30-08.30 GOLF damer, första rundan
  • 02.00-05.25 FRIIDROTT herrar tiokamp 100 m, längdhopp, kula, herrar spjutkval, damer sjukamp 100m häck, höjdhopp, herrar 110 m häck semifinaler, damer 400 m häckfinal.
  • 02.00-03.50 BEACHVOLLEY herrar kvartsfinaler
  • 02.00-06.40 SKATEBOARD damer park
  • 02.00-04.00 VOLLEYBOLL damer kvartsfinal
  • 02.30-05.40 KANOTSPRINT försöksheat herrar K-1 200 m, damer C-1 200 m, K-1 500 m, herrar K-2 1000 m, kvartsfinaler herrar K-1 200 m, damer C-1 200 m, K-1 500 m, herrar K-2 1000 m
  • 02.30-04.30 HANDBOLL damer kvartsfinal
  • 03.00-05.00 BASKETBOLL damer kvartsfinal
  • 03.00-06.00 BORDTENNIS damer lag, semifinaler
  • 03.30-05.15 LANDHOCKEY damer semifinal
  • 04.00-06.30 BROTTNING återkval herrar grekisk-romersk stil -67 kg, -87 kg, damer -62 kg, åttondels- och kvartsfinaler herrar fristil -57 kg, -86 kg och damer fristil -57 kg.
  • 05.00-08.00 BASEBOLL utslagssteg 6
  • 06.00-08.00 VOLLEYBOLL damer kvartsfinal
  • 06.15-08.15 HANDBOLL damer kvartsfinal
  • 06.40-08.40 BASKETBOLL damer kvartsfinal
  • 06.50-09.00 TYNGDLYFTNING herrar +109 kg, grupp B
  • 07.00-09.10 BOXNING semifinaler damer -51 kg, -69 kg, herrar +91 kg, final herrar -81 kg
  • 07.00-09.50 VATTENPOLO herrar kvartsfinaler
  • 07.30-09.55 SEGLING medaljrace 470
  • 07.30-10.30 BORDTENNIS herrar lag, semifinaler
  • 08.00-10.30 SIMHOPP damer 10 m plattform försök
  • 08.30-12.00 CYKLING velodrom. Herrar sprintkval, 1/32-finaler och 1/16-delsfinaler, damer keirin första omgången och återkval, herrar lagförföljelsefinal.
  • 10.00-12.00 HANDBOLL damer kvartsfinal
  • 10.00-15.40 Sportklättring, damer kombinationskval
  • 10.00-12.00 VOLLEYBOLL damer kvartsfinal
  • 10.20-12.20 BASKETBOLL damer kvartsfinal
  • 11.15-15.00 BROTTNING semifinaler herrar fristil -57 kg, -86 kg, damer -57 kg, bronsmatcher och finaler grekisk-romersk stil -67 kg, -87 kg, damer -62 kg
  • 11.20-14.10 VATTENPOLO herrar kvartsfinaler
  • 11.30-15.00 FRIIDROTT herrar tiokamp höjdhopp, 400 m, damer 1500 m semifinaler, damer sjukamp kula, 200 m, damer 400 m semifinaler, 3000 m hinder final, herrar släggfinal, 800 m final, 200 m final.
  • 12.00-15.00 BASEBOLL utslagssteg 7
  • 12.00-14.40 RIDSPORT banhoppning, individuell final
  • 12.00-13.45 LANDHOCKEY damer semifinal
  • 12.30-14.00 KONSTSIM final, duett, fritt program
  • 12.30-15.30 BORDTENNIS herrar lag, semifinaler
  • 12.50-15.00 TYNGDLYFTNING herrar +109 kg, grupp A
  • 13.45-15.45 HANDBOLL damer kvartsfinal
  • 14.00-16.00 BASKETBOLL damer kvartsfinal
  • 14.00-15.50 BEACHVOLLEY herrar kvartsfinaler
  • 14.30-16.30 VOLLEYBOLL damer kvartsfinal
  • 23.30-02.10 SIMNING öppet vatten, herrar 10 km

OS 2021 i Tokyo: Program torsdag 5 augusti med svenska tider

  • 00.30-08.30 GOLF damer, andra rundan
  • 02.00-08.15 FRIIDROTT herrar tiokamp 110 m häck, diskus och stavhopp, damer höjdhoppskval, sjukamp längdhopp och stavhopp, damer 4x100 m stafettförsök, herrar trestegsfinal, kulfinal, herrar 4x100 m stafettförsök, 110 m häckfinal.
  • 02.00-03.50 BEACHVOLLEY semifinaler
  • 02.00-06.40 SKATEBOARD herrar park
  • 02.30-06.05 KANOTSPRINT semi- och finaler K-1 200 m, damer C-1 200 m, K-1 500 m, herrar K-2 1000 m
  • 03.00-04.30 SIMHOPP damer 10 m plattform semifinaler
  • 03.00-07.45 KARATE damer kata, eliminering och rankingomgång, herrar kumite -67 kg elimineringsrunda
  • 03.30-05.15 LANDHOCKEY herrar, bronsmatch
  • 04.00-07.00 BORDTENNIS damer lag bronsmatch
  • 04.00-06.30 BROTTNING återkval herrar fristil -57 kg, -86 kg, damer -57 kg, åttondels- och kvartsfinaler herrar fristil -74 kg, -125 kg, damer -53 kg.
  • 06.00-12.30 Modern femkamp, FÄKTNING rankingomgång
  • 06.00-08.00 VOLLEYBOLL herrar, semifinal
  • 06.15-08.15 BASKETBOLL herrar semifinal
  • 07.00-09.10 BOXNING semifinaler damer -60 kg, herrar -52 kg, -75 kg, final herrar -57 kg
  • 07.00-09.50 VATTENPOLO damer placeringsmatcher 5-8 och semifinal
  • 08.00-09.30 SIMHOPP damer 10 m plattform final
  • 08.30-11.50 CYKLING velodrom. Herrar omnimum, herrar sprint åttondels- kvartsfinaler, damer keirin kvarts-, semi- och finaler.
  • 09.30-11.05 FRIIDROTT herrar gång 20 km
  • 10.00-13.00 FOTBOLL damer, bronsmatch
  • 10.00-12.00 HANDBOLL herrar, semifinal
  • 10.00-14.40 KARATE damer Kumite -55 kg elimineringsrunda, kata bronsmatch och final, semi- och finaler kumite herrar -67 kg, damer -55 kg.
  • 10.30-15.20 Sportklättring, herrar kombinationsfinal
  • 11.15-15.00 BROTTNING semifinaler herrar fristil -74 kg, -125 kg, damer -53 kg, bronsmatch och finaler herrar fristil -57 kg, -86 kg, damer -57 kg.
  • 11.20-14.10 VATTENPOLO damer placeringsmatcher 5-8 och semifinal
  • 12.00-14.45 FRIIDROTT herrar tiokamp spjut, damer stavhoppsfinal, 4x400 m stafettsförsök, herrar 1500 m semifinaler, 400 m final, damer sjukamp 800 m, herrar tiokamp 1500 m.
  • 12.00-15.00 BASEBOLL semifinal
  • 12.00-14.10 LANDHOCKEY herrar, final
  • 12.30-15.40 BORDTENNIS damer lag final
  • 13.00-15.00 BASKETBOLL herrar semifinal
  • 14.00-15.50 BEACHVOLLEY semifinaler
  • 14.00-16.00 HANDBOLL herrar, semifinal
  • 14.00-16.00 VOLLEYBOLL herrar, semifinal
  • 22.30-03.00 FRIIDROTT herrar, gång 50 km

OS 2021 i Tokyo: Program fredag 6 augusti med svenska tider

  • 00.30-08.30 GOLF damer, tredje rundan
  • 02.30-04.40 KANOTSPRINT försök, damer C-2 500 m, herrar C-1 1000 m, damer och herrar K-4 500 m, kvartsfinaler damer C-2 500 m, herrar C-1 1000 m
  • 03.00-05.50 BEACHVOLLEY damer bronsmatch och final
  • 03.00-07.45 KARATE herrar kata eliminering och rankingomgång, damer kumite -61 kg eliminering
  • 03.20-06.15 GYMNASTIK rytmisk, individuell mångkampskval
  • 03.30-05.15 LANDHOCKEY damer bronsmatch
  • 04.00-07.00 FOTBOLL Damfinal
  • 04.00-07.00 BORDTENNIS herrar lag, bronsmatch
  • 04.00-06.30 BROTTNING återkval herrar fristil -74 kg, -125 kg, damer -53 kg, åttondels- och kvartsfinaler herrar fristil -65 kg, -97 kg, damer -50 kg.
  • 06.00-08.00 VOLLEYBOLL damer semifinal
  • 06.40-08.40 BASKETBOLL damer semifinal
  • 07.00-08.40 BOXNING semifinaler damer -75 kg, herrar -63 kg, final herrar -91 kg
  • 07.00-09.50 VATTENPOLO herrar placeringsmatch (5-8.e plats) och semifinal
  • 07.30-13.15 Modern femkamp, damer
  • 07.50-10.45 GYMNASTIK rytmisk, individuell mångkampskval
  • 08.00-10.30 SIMHOPP herrar 10 km plattform försök
  • 08.30-12.15 CYKLING velodrom. Damer sprintkval, 1/32-dels och 1/16-delsfinaler, herrar sprintsemi- och final, damer madisonfinal.
  • 09.30-11.15 FRIIDROTT damer, gång 20 km
  • 10.00-12.00 HANDBOLL damer semifinal
  • 10.00-14.40 KARATE herrar kumite -75 kg eliminiering, herrar kata bronsmatch och final, semi- och finaler kumite damer -61 kg och herrar -75 kg
  • 10.30-15.20 Sportklättring, damer kombinationsfinal
  • 11.15-15.00 BROTTNING semifinaler herrar fristil -65 kg, -97 kg, damer -50 kg, bronsmatch och final herrar fristil -74 kg, -125 kg, damer -53 kg.
  • 11.20-14.10 VATTENPOLO herrar placeringsmatch (5-8.e plats) och semifinal
  • 12.00-15.05 RIDSPORT banhoppning lagkval
  • 12.00-14.10 LANDHOCKEY Damfinal
  • 12.30-14.00 KONSTSIM lag, tekniskt program
  • 12.30-15.40 BORDTENNIS herrar, lagfinal
  • 12.50-14.55 FRIIDROTT herrar 4x400 m stafettförsök, damer spjutfinal, herrar 5000 m final, damer 400 m final, 1500 m final, herrar och damer 4x100 m stafettfinal
  • 13.00-15.00 BASKETBOLL damer semifinal
  • 13.00-16.00 FOTBOLL herrar, bronsmatch
  • 14.00-16.00 HANDBOLL damer semifinal
  • 14.00-16.00 VOLLEYBOLL damer semifinal

OS 2021 i Tokyo: Program lördag 7 augusti med svenska tider

  • 00.00-03.15 FRIIDROTT damer maraton
  • 00.30-09.00 GOLF damer, sista rundan
  • 02.30-05.50 KANOTSPRINT semi- och finaler damer K-2 500 m, herrar K-1 1000 m, damer K-4 500 m, herrar K-4 500 m.
  • 02.30-05.20 VATTENPOLO damer placeringsmatch (7-8.e, 5-6.e plats)
  • 03.00-05.50 BEACHVOLLEY herrar bronsmatch och final
  • 03.00-04.30 SIMHOPP herrar 10 m plattform semifinal
  • 03.00-05.40 GYMNASTIK rytmisk, lag mångkampskval
  • 04.30-06.30 BASKETBOLL herrfinal
  • 05.00-08.00 BASEBOLL bronsmatch
  • 06.30-08.30 VOLLEYBOLL herrar bronsmatch
  • 06.40-08.00 VATTENPOLO damer bronsmatch
  • 07.00-08.55 BOXNING finaler herrar -52 kg, -75 kg, damer -51 kg, -69 kg
  • 07.00-13.35 KARATE återkval, semi- och final kumite damer +61 kg och herrar +75 kg
  • 07.30-13.15 Modern femkamp, herrar
  • 08.00-09.30 SIMHOPP herrar 10 m plattform final
  • 08.20-11.00 GYMNASTIK rytmisk, lag mångkampsfinal
  • 08.30-11.25 CYKLING velodrom. Damer sprint åttondels- och kvartsfinaler, herrar keirin första omgång och återkval, herrar madison final.
  • 09.00-11.00 BASKETBOLL damer, bronsmatch
  • 09.30-11.20 VATTENPOLO damfinal
  • 10.00-12.00 HANDBOLL herrar bronsmatch
  • 11.45-15.00 BROTTNING återkval, bronsmatch och final herrar fristil -65 kg, -97 kg, damer -50 kg.
  • 12.00-15.20 FRIIDROTT damer höjdhoppsfinal, 10000 m final, herrar spjutfinal, 1500 m final, damer och herrar 4x400 m stafettfinal
  • 12.00-15.30 BASEBOLL final
  • 12.00-14.30 RIDSPORT banhoppning, lagfinal
  • 12.30-14.10 KONSTSIM lag, fritt program
  • 13.00-15.30 BASKETBOLL herrar, bronsmatch
  • 13.30-16.30 FOTBOLL herrfinal
  • 14.00-16.30 HANDBOLL herrfinal
  • 14.15-16.45 VOLLEYBOLL herrfinal

OS 2021 i Tokyo: Program söndag 8 augusti med svenska tider

  • 00.00-02.45 FRIIDROTT herrar maraton
  • 02.00-04.00 VOLLEYBOLL damer bronsmatch
  • 02.30-05.20 VATTENPOLO herrar placeringsmatch (7-8.e och 5-6.e plats)
  • 03.00-06.15 CYKLING velodrom. damer omnimum, damer sprint semi- och final, herrar keirin kvarts-, semi- och final.
  • 04.00-06.00 HANDBOLL damer bronsmatch
  • 04.00-05.55 GYMNASTIK rytmisk. lag, mångkampsfinal
  • 04.30-07.00 BASKETBOLL damfinal
  • 06.30-09.00 VOLLEYBOLL damfinal
  • 06.40-08.00 VATTENPOLO herrar bronsmatch
  • 07.00-08.55 BOXNING finaler damer -60 kg, -75 kg, herrar -63 kg, +91 kg
  • 08.00-10.30 HANDBOLL damfinal
  • 09.30-11.20 VATTENPOLO herrfinal
  • 13.00-16.00 Avslutningsceremoni

OS 2021 i Tokyo: Program onsdag 21 juli med svenska tider

  • 02.00-10.00 SOFTBALL gruppspel Australien-Japan, Italien-USA, Mexiko-Kanada
  • 09.30-14.30 FOTBOLL damer gruppspel, Storbritannien-Chile, Japan-Kanada
  • 10.00-15.00 FOTBOLL damer gruppspel, Kina -Brasilien, Zambia-Nederländerna
  • 10.30-15.30 FOTBOLL damer gruppspel, Sverige-USA, Australien-Nya Zeeland

OS 2021 i Tokyo: Program torsdag 22 juli med svenska tider

  • 02.00-10.00 SOFTBALL gruppspel USA-Kanada, Mexiko-Japan, Italien-Australien
  • 09.30-14.30 FOTBOLL herrar, Egypten-Spanien, Argentina-Australien
  • 10.00-15.00 FOTBOLL herrar, Mexico-Frankrike, Japan-Sydafrika
  • 10.00-15.00 FOTBOLL herrar gruppspel, Nya Zeeland-Sydkorea, Honduras-Rumänien
  • 10.30-15.30 FOTBOLL herrar gruppspel, Elfenbenskusten-Saudiarabien, Brasilien-Tyskland

OS 2021 i Tokyo: Program fredag 23 juli med svenska tider

  • 01.30-05.10 RODD försöksheat i singelsculler, dubbelsculler och fyror
  • 02.00-04.00 BÅGSKYTTE damernas individuella rankingomgång
  • 06.00-08.00 BÅGSKYTTE herrarnas individuella rankingomgång
  • 13.00-16.00 INVIGNING Olympic Stadium

OS 2021 i Tokyo: Program lördag 24 juli med svenska tider

  • 01.30-05.30 RODD återkval i singel- och dubbelsculler, försök dubbel enkelåra, lättvikts dubbelsculler och fyror
  • 01.30-09.30 SKYTTESPORT försök och finaler i damer 10 m luftgevär och herrar 10 m luftpistol
  • 02.00-07.30 BADMINTON gruppspel i singel, dubbel och mixed dubbel
  • 02.00-05.50 BEACHVOLLEY gruppspel för damer och herrar
  • 02.00-09.20 FÄKTNING grundomgångar i damer värja och herrar sabel
  • 02.00-05.30 HANDBOLL gruppspel för herrar Norge-Brasilien, Frankrike-Argentina
  • 02.00-05.45 BORDTENNIS herrar och damer singel, mixed dubbel
  • 02.00-05.50 VOLLEYBOLL herrar Italien-Kanada, Brasilien-Tunisien
  • 02.30-05.05 BÅGSKYTTE mixade lag, 1/8-final
  • 02.30-06.15 LANDHOCKEY herrar Japan-Australien, Nederländerna-Belgien
  • 02.50-05.00 TYNGDLYFTNING damer -49 kg grupp B
  • 03.00-05.30 GYMNASTIK, herrarnas kval
  • 03.00-09.30 SOFTBALL Australien-Kanada, USA, Mexiko
  • 03.00-06.45 LANDHOCKEY herrar Nya Zeeland-Indien, Argentina-Spanien
  • 03.00-10.00 TAEKWONDO , damer -49 kg, herrar -58 kg
  • 03.15-05.25 BASKET 3x3 damer och herrars gruppspel
  • 04.00-07.30 BOXNING damer -57 kg, herrar -69 kg, -81 kg, -91 kg
  • 04.00-11.15 CYKLING herrar linjelopp
  • 04.00-07.30 JUDO damer -48 kg, herrar -60 kg
  • 04.00-13.00 TENNIS singel och dubbel
  • 06.50-09.00 TYNGDLYFTNING damer -49 kg grupp A
  • 07.00-08.50 BASKET 3x3 damer och herrars gruppspel
  • 07.00-09.50 VATTENPOLO damernas gruppspel, två matcher
  • 07.15-10.25 BÅGSKYTTE mixade lag, kvarts-, semi- och finaler
  • 07.15-10.45 HANDBOLL herrar, gruppspel. Sverige–Bahrain
  • 07.15-10.15 BORDTENNIS herrar och damer, singel
  • 07.20-11.10 VOLLEYBOLL herrar Ryssland-Argentina, Japan-Venezuela
  • 07.30-10.00 GYMNASTIK herrarnas kval
  • 08.00-10.50 BEACHVOLLEY gruppspel, damer och herrar
  • 09.30-14.30 FOTBOLL damer, Chile-Kanada, Japan-Storbritannien
  • 10.00-13.30 BOXNING damer -57 kg, herrar -69 kg, -81 kg, -91 kg
  • 10.00-15.15 RIDSPORT dressyr lag och individuellt, dag 1
  • 10.00-15.00 FOTBOLL damer, Kina-Zambia, Nederländerna-Brasilien
  • 10.00-12.40 JUDO damer -48 kg, herrar -60 kg semi- och finaler
  • 10.30-12.30 BASKET 3x3 damer och herrars gruppspel
  • 10.30-15.30 FOTBOLL damer, Sverige-Australien, Nya Zeeland-USA
  • 11.00-15.00 BADMINTON gruppspel, singel, dubbel och mixed dubbel
  • 11.00-15.25 FÄKTNING damer värja och herrar sabel, semi och finaler
  • 11.20-14.10 VATTENPOLO damernas gruppspel, två matcher
  • 11.30-15.15 LANDHOCKEY herrar Storbritannien-Sydafrika, damer Nederländerna-Indien
  • 12.00-15.45 LANDHOCKEY herrar Kanada-Tyskland, damer Irland-Sydafrika
  • 12.00-14.30 SIMNING försök herrar 400 m individuellt medley, 400 m fritt, 100 m bröstsim, damer 100 m fjäril, 400 m individuellt medley, 4x100 , fritt
  • 12.00-15.40 TAEKWONDO , damer -49 kg, herrar -58 kg återkval och finaler
  • 12.30-15.00 GYMNASTIK herrarnas kval
  • 12.30-16.00 HANDBOLL herrar, gruppspel
  • 12.30-15.30 BORDTENNIS herrar och damer, singel
  • 12.40-16.30 VOLLEYBOLL herrar Polen-Iran, USA-Frankrike
  • 13.00-15.00 SOFTBALL Japan-Italien
  • 13.00-15.50 BEACHVOLLEY gruppspel, damer och herrar
  • 14.00-15.50 BASKET 3x3 damer och herrars gruppspel

OS 2021 i Tokyo: Program söndag 25 juli med svenska tider

  • 00.00-09.20 SURFING omgång 1 och 2
  • 02.00-05.50 BEACHVOLLEY herrar och damer grundomgång
  • 02.00-09.20 FÄKTNING damer florett, herrar värja
  • 02.00-05.30 HANDBOLL damer, gruppspel
  • 02.00-04.40 RODD semifinaler, singel- och dubbelsculler, lättviktsdubbelsculler, fyror återkval och åttor försök
  • 02.00-09.00 SKYTTESPORT skeet kval dag 1
  • 02.00-09.30 SKYTTESPORT 10 m luftpistol damer, 10 m luftgevär herrar
  • 02.00-06.55 SKATEBOARD herrar street
  • 02.00-05.50 VOLLEYBOLL damer Ryssland-Italien, USA-Argentina
  • 02.30-04.50 BÅGSKYTTE damer lag, 1/8-dels final
  • 02.30-06.15 LANDHOCKEY damer Storbritannien-Tyskland, Japan-Kina
  • 03.00-06.35 GYMNASTIK damer kval
  • 03.00-08.30 BADMINTON herrar och damer, singel och dubbel
  • 03.00-09.30 SOFTBALL Australien-USA, Kanada-Japan
  • 03.00-05.00 BASKETBOLL herrar gruppspel
  • 03.00-06.45 LANDHOCKEY damer Australien-Spanien, Nya Zeeland-Argentina
  • 03.00-05.00 BORDTENNIS kvartsfinaler mixeddubbel
  • 03.00-10.00 TAEKWONDO , damer -57 kg, herrar -68 kg
  • 03.00-05.50 VATTENPOLO herrar, gruppspel
  • 03.15-05.25 BASKET 3x3 damer och herrars gruppspel
  • 03.30-05.20 SIMNING herrar finaler 400 m individuell medley, 400 m fritt, semifinal 100 m bröstsim, damer semi 100 m fjäril, finaler 400 m individuell medley, 4x100 m fritt
  • 04.00-07.45 BOXNING damer -51 kg, -69 kg, herrar -75 kg, +91 kg
  • 04.00-07.30 JUDO damer -52 kg, herrar -66 kg
  • 04.00-13.00 TENNIS singel och dubbel, första omgång
  • 04.50-07.00 TYNGDLYFTNING herrar -61 kg, -67 kg grupp B
  • 05.00-11.00 SEGLING RS.X, laser och laser radial
  • 06.00-09.45 KANOTSLALOM herrar C1, damer K1 försök
  • 06.00-10.35 CYKLING damer linjelopp
  • 06.40-08.40 BASKETBOLL herrar gruppspel
  • 06.45-10.25 BÅGSKYTTE damer lag, kvarts, semi och finaler
  • 07.00-08.50 BASKET 3x3 damer och herrars gruppspel
  • 07.00-10.45 BORDTENNIS omgång 2
  • 07.15-10.45 HANDBOLL damer, gruppspel
  • 07.20-11.10 VOLLEYBOLL damer Serbien-Dominikanska Republiken, Kina-Turkiet
  • 08.00-10.50 BEACHVOLLEY herrar och damer grundomgång
  • 08.00-09.00 SIMHOPP damer synkro 3 meters svikthopp
  • 08.10-11.45 GYMNASTIK damer kval
  • 08.50-11.00 TYNGDLYFTNING herrar -61 kg grupp A
  • 09.30-14.30 FOTBOLL herrar, gruppspel Egypten-Argentina, Australien-Spanien
  • 10.00-13.45 BOXNING damer -51 kg, -69 kg, herrar -75 kg, +91 kg
  • 10.00-15.15 RIDSPORT dressyr lag och individuellt, dag 2
  • 10.00-15.00 FOTBOLL herrar, gruppspel Nya Zeeland-Honduras, Rumänien-Sydkorea
  • 10.00-12.40 JUDO damer -52 kg, herrar -66 kg återkval och finaler
  • 10.20-12.20 BASKETBOLL herrar gruppspel
  • 10.30-12.30 BASKET 3x3 damer och herrars gruppspel
  • 10.30-15.30 FOTBOLL herrar, gruppspel Brasilien-Elfenbenskusten, Saudiarabien-Tyskland
  • 11.00-14.30 BADMINTON herrar och damer, singel och dubbel
  • 11.00-15.25 FÄKTNING damer florett, herrar värja semi och finaler
  • 11.30-15.15 LANDHOCKEY herrar Indien-Australien, Spanien-Nya Zeeland
  • 12.00-15.45 LANDHOCKEY herrar Japan-Argentina, Sydafrika-Nederländerna
  • 12.00-14.30 SIMNING försök, damer 100 m ryggsim, 100 m bröstsim, 400 m fritt, herrar 200 m fritt, 100 m ryggsim, 4x100 m fritt
  • 12.00-15.40 TAEKWONDO , damer -57 kg, herrar -68 kg återkval och finaler
  • 12.30-16.00 HANDBOLL damer, gruppspel. Spanien– Sverige.
  • 12.40-16.30 VOLLEYBOLL damer Japan-Kenya, Brasilien-Sydkorea
  • 12.50-15.00 TYNGDLYFTNING herrar -67 kg grupp A
  • 13.00-15.00 SOFTBALL Italien-Mexiko
  • 13.00-15.50 BEACHVOLLEY herrar och damer grundomgång
  • 13.00-15.00 BORDTENNIS semifinaler mixeddubbel
  • 13.20-15.00 GYMNASTIK damer kval
  • 14.00-15.50 BASKET 3x3 damer och herrar, gruppspel
  • 14.00-16.00 BASKETBOLL herrar gruppspel
  • 23.30-02.00 TRIATHLON herrar

OS 2021 i Tokyo: Program måndag 26 juli med svenska tider

  • 00.00-09.40 SURFING tredje rundan
  • 02.00-05.50 BEACHVOLLEY herrar och damer, gruppspel
  • 02.00-09.20 FÄKTNING damer sabel, herrar florett
  • 02.00-05.30 HANDBOLL herrar, gruppspel Allt om handbollen här
  • 02.00-04.20 RODD kvartsfinaler singelsculler, semifinaler dubbelsculler, återkval fyror
  • 02.00-05.00 RUGBY herrar, grundomgång
  • 02.00-10.15 SKYTTESPORT skeet kval dag 2 och finaler
  • 02.00-06.55 SKATEBOARD damer, street
  • 02.00-05.50 VOLLEYBOLL herrar Iran-Venezuela, USA-Ryssland
  • 02.30-04.05 BÅGSKYTTE herrar lag
  • 02.30-06.15 LANDHOCKEY herrar Tyskland-Belgien, Storbritannien-Kanada
  • 03.00-08.30 BADMINTON singel, dubbel och mixed dubbel gruppspel
  • 03.00-09.30 SOFTBALL Japan-USA, Kanada-Italien
  • 03.00-05.00 BASKETBOLL damer, gruppspel
  • 03.00-06.45 LANDHOCKEY damer Nederländerna-Irland, Australien-Kina
  • 03.00-06.00 BORDTENNIS singel, andra rundan
  • 03.00-10.00 TAEKWONDO , damer -67 kg, herrar -80 kg
  • 03.15-05.25 BASKET 3x3 damer och herrar, gruppspel
  • 03.30-05.40 SIMNING finaler
    03.30 100 m fjäril damer (Sarah Sjöström och Louise Hansson)
    03.37 herrar 200 m fritt semi
    03.50 damer 100 m bröstsim semi,
    04.12 herrar 100 m bröstsim
    04.20 damer 400 m fritt
    04.31 herrar 100 m ryggsim
    04.53 damer 100 m ryggsim semi
    05.05 herrar 4x100 m fritt
  • 04.00-07.45 BOXNING damer -57 kg, herrar -57 kg, -69 kg
  • 04.00-07.30 JUDO damer -57 kg, herrar -73 kg
  • 04.00-13.00 TENNIS singel och dubbel, andra omgången
  • 05.00-11.00 SEGLING RS.X, laser och laser radial
  • 06.40-08.40 BASKETBOLL herrar, gruppspel
  • 06.45-10.25 BÅGSKYTTE herrar lag, kvart, semi- och finaler
  • 06.50-09.00 TYNGDLYFTNING damer -55 kg grupp B
  • 07.00-08.50 BASKET 3x3 damer och herrar, gruppspel
  • 07.00-09.45 KANOTSLALOM C1 semi och final
  • 07.00-09.50 VATTENPOLO damer, grundomgång
  • 07.20-11.10 VOLLEYBOLL herrar Polen-Italien, Frankrike-Tunisien
  • 07.30-10.30 BORDTENNIS singel, tredje rundan
  • 08.00-10.50 BEACHVOLLEY herrar och damer, gruppspel
  • 08.00-10.00 CYKLING herrar MTB cross-country
  • 08.00-09.00 SIMHOPP herrar synkro 10 m plattform
  • 09.30-12.30 RUGBY herrar, grundomgång
  • 10.00-13.45 BOXNING damer -57 kg, herrar -57 kg, -69 kg
  • 10.00-12.40 JUDO damer -57 kg, herrar -73 kg återkval, semi och finaler
  • 10.20-12.20 BASKETBOLL damer, gruppspel
  • 10.30-12.30 BASKET 3x3 damer och herrar, gruppspel
  • 11.00-14.30 BADMINTON singel, dubbel och mixed dubbel gruppspel
  • 11.00-15.25 FÄKTNING damer sabel, herrar florett semi- och finaler
  • 11.20-14.10 VATTENPOLO damer, grundomgång
  • 11.30-15.15 LANDHOCKEY damer Sydafrika-Storbritannien, Japan-Nya Zeeland
  • 12.00-15.00 GYMNASTIK herrar lagfinal
  • 12.00-15.45 LANDHOCKEY damer Argentina-Spanien, Tyskland-Indien
  • 12.00-15.40 TAEKWONDO , damer -67 kg, herrar -80 kg återkval och finaler
  • 12.30-14.30 SIMNING försök damer 200 m fritt, herrar 200 m fjärilsim, damer 200 m inividuellt medley, 1500 m fritt
  • 12.30-16.00 HANDBOLL herrar, gruppspel.
    14.30 Japan–Sverige
  • 12.40-16.30 VOLLEYBOLL herrar Japan-Kanada, Brasilien-Argentina
  • 12.50-15.00 TYNGDLYFTNING damer -55 kg grupp A
  • 13.00-15.00 SOFTBALL Mexico-Australien
  • 13.00-15.50 BEACHVOLLEY herrar och damer, gruppspel
  • 13.00-14.00 BORDTENNIS mixdubbel bronsmatch och final
  • 14.00-15.50 BASKET 3x3 damer och herrar, gruppspel
  • 14.00-16.00 BASKETBOLL herrar, gruppspel
  • 23.30-02.05 TRIATHLON damer

OS 2021 i Tokyo: Program tisdag 27 juli med svenska tider

  • 23.30-02.05 TRIATHLON damer
  • 00.00-07.20 SURFING kvarts- och semifinaler
  • 01.30-05.00 RODD semi- och finaler, singelsculler, dubbel enkelåra, lättvikt dubbelsculler och fyror
  • 02.00-05.50 BEACHVOLLEY damer eller herrar, gruppspel
  • 02.00-05.30 HANDBOLL damer gruppspel
  • 02.00-05.00 RUGBY herrar, grundomgång
  • 02.00-09.30 SKYTTESPORT 10 m luftpistol och 10 m luftgevär, mixed team
  • 02.00-05.50 VOLLEYBOLL damer Ryssland-Argentina, Kina-USA
  • 02.30-06.25 BÅGSKYTTE individuellt 1/32- och 1/16-dels eliminering
  • 02.30-06.15 LANDHOCKEY herrar Argentina-Australien, Japan-Nya Zeeland
  • 03.00-08.30 BADMINTON singel och dubbel, gruppspel
  • 03.00-05.00 BASKETBOLL damer, gruppspel
  • 03.00-08.20 FÄKTNING damer värja, lag
  • 03.00-06.45 LANDHOCKEY herrar Indien-Spanien, Tyskland-Storbritannien
  • 03.00-06.00 BORDTENNIS tredje rundan
  • 03.00-10.00 TAEKWONDO , damer +67 kg, herrar +80 kg
  • 03.00-05.50 VATTENPOLO herrar, grundomgång
  • 03.30-05.25 SIMNING finaler, damer 200 m fritt semi, herrar 200 m fritt final, 100 m rygg finaler, damer 100 m bröstsim final, herrar 200 m fjäril semifinal, damer 200 m ind medley semifinal
  • 04.00-07.45 BOXNING damer -69 kg, herrar -63 kg, -81 kg
  • 04.00-07.30 JUDO damer -63 kg, herrar -81 kg
  • 04.00-13.00 TENNIS herrar singel andra rundan, damer tredje rundan, herrar och damer dubbel kvartsfinal
  • 04.50-07.00 TYNGDLYFTNING damer 59 kg och 64 kg, grupp B
  • 05.00-11.00 SEGLING Laser, Laser Radial, finnjolle, 49er, 49er FX
  • 06.00-08.00 SOFTBALL Match om bronsmedalj
  • 06.30-08.30 BASKET 3x3 damer och herrar, gruppspel
  • 06.40-08.40 BASKETBOLL damer, gruppspel
  • 07.00-10.00 KANOTSLALOM K1 damer, semi- och final
  • 07.15-10.45 HANDBOLL damer gruppspel. Sverige–Ryska laget
  • 07.20-11.10 VOLLEYBOLL damer Japan-Serbien, Italien-Turkiet
  • 07.30-10.30 BORDTENNIS tredje rundan och slutspel
  • 08.00-10.50 BEACHVOLLEY damer eller herrar, gruppspel
  • 08.00-10.00 CYKLING MTB, damer crosscountry
  • 08.00-09.00 SIMHOPP damer synkro 10 m plattform final
  • 08.50-11.00 TYNGDLYFTNING damer 59 kg, grupp A
  • 09.00-12.55 BÅGSKYTTE individuellt 1/32- och 1/16-dels eliminering
  • 09.30-12.30 RUGBY herrar, placeringsmatcher och kvartsfinaler
  • 10.00-11.50 BASKET 3x3 damer och herrar, gruppspel
  • 10.00-13.45 BOXNING damer -69 kg, herrar -63 kg, -81 kg
  • 10.00-15.40 RIDSPORT dressyr lag Grand Prix special
  • 10.00-15.00 FOTBOLL damer gruppspel, Nya Zeeland-Sverige, Chile-Japan, USA-Australien, Kanada-Storbritannien
  • 10.00-12.40 JUDO damer -63 kg, herrar -81 kg, återkval och finaler
  • 10.20-12.20 BASKETBOLL damer, gruppspel
  • 11.00-14.30 BADMINTON singel och dubbel, gruppspel
  • 11.30-13.40 FÄKTNING damer värja, lag bronsmatch och final
  • 11.30-15.15 LANDHOCKEY herrar Belgien-Sydafrika, Nederländerna-Kanada
  • 12.00-14.30 SIMNING försök, herrar 100 m fritt, damer 200 m fjäril, herrar 200 m bröstsim, herrar 4x200 m fritt, 800 m fritt
  • 12.00-15.40 TAEKWONDO , damer +67 kg, herrar +80 kg, återkval och finaler
  • 12.30-16.00 HANDBOLL damer gruppspel
  • 12.30-15.30 BORDTENNIS slutspel
  • 12.40-16.30 VOLLEYBOLL damer Brasilien-Dominikanska Republiken, Sydkorea-Kenya
  • 12.45-15.00 GYMNASTIK damernas lagfinal
  • 12.50-15.00 TYNGDLYFTNING damer 64 kg, grupp A
  • 13.00-15.30 SOFTBALL final
  • 13.00-15.50 BEACHVOLLEY damer eller herrar, gruppspel
  • 13.30-15.50 BASKET 3x3 damer och herrar, gruppspel
  • 13.30-15.30 FOTBOLL damer gruppspel, Brasilien-Zambia, Nederländerna-Kina
  • 14.00-16.00 BASKETBOLL damer, gruppspel

OS 2021 i Tokyo: Program onsdag 28 juli med svenska tider

  • 01.00-04.35 SURFING bronsmatcher och finaler
  • 01.30-04.40 RODD dubbelsculler och fyror, A- och B-finaler, åttor återkval, singelsculler semifinaler
  • 02.00-07.30 BADMINTON damsingel gruppspel, mixeddubbel kvartsfinal
  • 02.00-04.50 BEACHVOLLEY grundspel
  • 02.00-05.30 HANDBOLL herrar, gruppspel. Sverige–Portugal
  • 02.00-05.00 RUGBY herrar, placeringsmatcher och semifinaler
  • 02.00-09.00 SKYTTESPORT trap, kval dag 1
  • 02.00-05.50 VOLLEYBOLL herrar Kanada-Iran, USA-Tunisien
  • 02.30-06.25 BÅGSKYTTE 1/32- och 1/16-dels eliminering
  • 02.30-06.15 LANDHOCKEY damer Nederländerna-Sydafrika, Nya Zeeland-Spanien
  • 03.00-05.00 BASKETBOLL herrar grundspel
  • 03.00-08.20 FÄKTNING herrar sabel
  • 03.00-06.45 LANDHOCKEY damer Storbritannien-Indien, Tyskland-Irland
  • 03.00-06.00 BORDTENNIS singel kvartsfinaler
  • 03.30-06.05 SIMNING semifinaler herrar 100 m fritt, finaler 200 m fritt, herrar 200 m fjäril, semifinaler 200 m fjäril, herrar 200 m bröstsim, final damer 200 m individuell medley, 1500 m fritt, herrar 4x200 m fritt
  • 04.00-07.45 BOXNING damer -57 kg, -60 kg, -75 kg, herrar -52 kg
  • 04.00-07.30 JUDO damer -70 kg, herrar -90 kg
  • 04.00-13.00 TENNIS singel, tredje omgången och kvartsfinaler, herrar dubbel semifinaler, damer dubbel kvartsfinaler, mixed dubbel första omgången
  • 04.30-10.40 CYKLING tempolopp
  • 05.00-08.00 BASEBOLL första omgången
  • 05.00-11.00 SEGLING RS.X, finnjolle, 470 49er, 49er FX, Nacra 17
  • 06.00-09.45 KANOTSLALOM försöksheat damer C1 , herrar K1
  • 06.50-09.00 TYNGDLYFTNING herrar -73 kg grupp B
  • 07.00-10.45 HANDBOLL herrar, gruppspel
  • 07.00-09.50 VATTENPOLO damer, gruppspel
  • 07.20-11.10 VOLLEYBOLL herrar Argentina-Frankrike, Polen-Venezuela
  • 08.00-10.50 BEACHVOLLEY grundspel
  • 08.00-09.00 SIMHOPP herrar synkro 3 m svikthopp
  • 08.00-11.00 BORDTENNIS singel kvartsfinaler
  • 09.00-11.40 BÅGSKYTTE 1/32- och 1/16-dels eliminering
  • 09.30-12.00 RUGBY herrar, placeringsmatcher, bronsmatch och final
  • 10.00-12.10 BASKET 3x3 semifinaler
  • 10.00-13.45 BOXNING damer -57 kg, -60 kg, -75 kg, herrar -52 kg
  • 10.00-15.00 FOTBOLL herrar, gruppspel Tyskland-Elfenbenskusten, Australien-Egypten, Saudiarabien-Brasilien, Spanien-Argentina
  • 10.00-12.40 JUDO damer -70 kg, herrar -90 kg återkval, semi och finaler
  • 10.30-14.25 RIDSPORT dressyr, individuell grand prix
  • 10.30-15.30 FOTBOLL herrar, gruppspel Rumänien-Nya Zeeland, Sydafrika-Mexico, Sydkorea-Honduras, Frankrike-Japan
  • 11.00-14.30 BADMINTON damsingel gruppspel
  • 11.20-14.10 VATTENPOLO damer, gruppspel
  • 11.30-13.40 FÄKTNING herrar sabel, final
  • 11.30-15.15 LANDHOCKEY damer Japan-Österrike, herrar Japan-Spanien
  • 12.00-15.45 LANDHOCKEY damer Argentina-Kina, herrar Österrike-Nya Zeeland
  • 12.00-14.30 SIMNING försök, damer 100 m fritt, herrar 200 m ryggsim, damer 200 m bröstsim, herrar 200 m individuell medley, damer 4x200 m fritt
  • 12.15-15.00 GYMNASTIK herrarnas mångkampsfinal
  • 12.30-16.00 HANDBOLL herrar, gruppspel
  • 12.40-16.30 VOLLEYBOLL herrar Japan-Italien, Brasilien-Ryssland
  • 12.50-15.00 TYNGDLYFTNING herrar -73 kg grupp A
  • 13.00-15.50 BEACHVOLLEY grundspel
  • 13.00-15.00 BORDTENNIS herrar singel kvartsfinal
  • 13.45-17.00 BASKET 3x3 bronsmatcher och finaler

OS 2021 i Tokyo: Program söndag 1 augusti med svenska tider

  • 00.30-09.00 GOLF herrar, finalrundan
  • 00.45-04.10 RIDSPORT fälttävlan terrängritt, lag och individuellt.
  • 01.00-09.00 SURFING ev. tävlingsdag
  • 01.30-06.15 SKYTTESPORT 25 m snabbpistol kval
  • 02.00-03.50 BEACHVOLLEY 16-delsfinaler
  • 02.00-09.00 FÄKTNING herrar lag florett
  • 02.00-05.30 HANDBOLL herrar, gruppspel
  • 02.00-05.50 VOLLEYBOLL herrar Polen-Kanada, Brasilien-Frankrike
  • 02.10-05.00 FRIIDROTT damer slägga kval, 3000 m hinder, längdhopp kval, kula final, herrar 400 m heat
  • 02.30-06.45 LANDHOCKEY herrar, kvartsfinaler
  • 03.00-05.00 BASKETBOLL damer grundspel
  • 03.00-06.00 BORDTENNIS herrar och damer lag, sextondelsfinaler
  • 03.10-05.45 CYKLING BMX. Park finaler
  • 03.30-05.25 SIMNING finaler herrar 50 m fritt, damer 50 m fritt, herrar 1500 m fritt, damer 4x100 m medley, herrar 4x100 m medley
  • 04.00-06.40 BOXNING kvarts- och semifinaler. Damer -51 kg, herrar -57 kg, -69 kg, -75 kg, -81 kg, +91 kg
  • 04.00-06.00 BROTTNING herrar grekisk romersk -60kg och -130 kg, damer -76 kg, åttondels- och kvartsfinaler
  • 05.00-08.00 BASEBOLL utslagssteg 1
  • 05.00-11.00 SEGLING finnjolle, 470 Nacra 17, Laser och Laser Radial medaljrace
  • 05.00-13.00 TENNIS herrsingel, damdubbel och mixeddubbel finaler
  • 06.00-09.00 BADMINTON herrar singel semifinaler
  • 06.00-07.50 BEACHVOLLEY 16-delsfinaler
  • 06.40-08.40 BASKETBOLL herrar grundspel
  • 06.50-09.00 TYNGDLYFTNING damer 76 kg, grupp B
  • 07.00-09.50 VATTENPOLO damer, gruppspel
  • 07.15-10.45 HANDBOLL herrar, gruppspel
  • 07.20-11.10 VOLLEYBOLL herrar Ryssland-Tunisien, Italien-Venezuela
  • 07.30-10.30 BORDTENNIS herrar och damer lag, sextondelsfinaler
  • 08.00-09.00 SIMHOPP damer 3 m svikt final
  • 10.00-13.00 GYMNASTIK artistisk grenfinaler. Herrar fristående, damer hopp, herrar bygelhäst, damer barr.
  • 10.00-11.50 BEACHVOLLEY 16-delsfinaler
  • 10.00-12.40 BOXNING kvarts- och semifinaler. Damer -51 kg, herrar -57 kg, -69 kg, -75 kg, -81 kg, +91 kg
  • 10.20-12.20 BASKETBOLL herrar grundspel
  • 11.15-12.15 BROTTNING herrar grekisk romersk -60kg och -130 kg, damer -76 kg, semifinaler
  • 11.20-14.10 VATTENPOLO damer, gruppspel
  • 11.30-14.20 FÄKTNING herrar lag florett, bronsmatch och final
  • 11.30-15.45 LANDHOCKEY herrar, kvartsfinaler
  • 12.00-14.55 FRIIDROTT herrar höjdhopp final, 100 m semifinaler, damer 100 m häck semifinaler, tresteg final, herrar 800 m semifinaler, 400 m häck semifinaler, 100 m finaler
  • 12.00-15.00 BASEBOLL utslagssteg 2
  • 12.30-16.00 HANDBOLL herrar, gruppspel. Danmark–Sverige
  • 12.30-15.30 BORDTENNIS herrar och damer lag, sextondelsfinaler
  • 12.40-16.30 VOLLEYBOLL herrar Japan-Iran, USA-Argentina
  • 12.50-15.00 TYNGDLYFTNING damer 76 kg, grupp A
  • 13.30-16.00 BADMINTON damer singel, bronsmatch och final
  • 14.00-15.50 BEACHVOLLEY 16-delsfinaler
  • 14.20-16.00 BASKETBOLL damer grundspel

OS 2021 i Tokyo: Program måndag 2 augusti med svenska tider

  • 01.30-11.00 SKYTTESPORT herrar snabbpistol 25 m och 50 m helmatch
  • 02.00-04.55 FRIIDROTT herrar spjutkval, damer 1500 m heat, herrar längdhoppsfinal, damer 200 m heat, 100 m häck final
  • 02.00-03.50 BEACHVOLLEY 16-delsfinaler
  • 02.00-05.30 HANDBOLL damer grundspel
  • 02.00-05.50 VOLLEYBOLL damer Serbien-Sydkorea, USA-Italien
  • 02.30-06.00 KANOTSPRINT försök damer K-1 200 m, herrar C-2 1000 m, herrar K-1 1000 m, damer K-2 500 m, kvartsfinaler damer K-1 200 m, herrar C-2 1000 m, herrar K-1 1000 m, damer K-2 500
  • 02.30-06.45 LANDHOCKEY damer kvartsfinaler
  • 03.00-05.00 BASKETBOLL damer grundspel
  • 03.00-06.00 BORDTENNIS lag 16-delsfinaler
  • 03.00-05.50 VATTENPOLO herrar, gruppspel
  • 04.00-06.30 BROTTNING herrar grekisk-romersk stil 60 kg, 77 kg, 97 kg, 130 kg, damer fristil 68 kg, 76 kg, återkval, åttondelsfinal och kvartsfinaler.
  • 04.50-07.00 TYNGDLYFTNING damer 87 kg och +87 kg, grupp B
  • 05.00-08.00 BASEBOLL utslagssteg 3
  • 05.00-11.00 SEGLING 470 medaljrace 49er FX och 49er
  • 06.00-08.30 BADMINTON damdubbel brons- och finalmatcher
  • 06.00-07.50 BEACHVOLLEY 16-delsfinaler
  • 06.40-08.40 BASKETBOLL damer grundspel
  • 07.00-09.50 VATTENPOLO herrar, gruppspel
  • 07.15-10.45 HANDBOLL damer grundspel.
    09.15: Ungern-Sverige
  • 07.20-11.10 VOLLEYBOLL damer Ryssland-Turkiet, Kina-Argentina
  • 07.30-10.30 BORDTENNIS lag kvartsfinaler
  • 08.00-10.30 SIMHOPP herrar 3 m svikt försök
  • 08.30-11.30 CYKLING velodrom. Damer lagsprint kval och final, damer och herrar lagförföljelse kval
  • 08.50-11.00 TYNGDLYFTNING damer 87 kg, grupp A
  • 10.00-12.15 GYMNASTIK artistisk grenfinaler. Herrar ringar, damer fristående, herrar hopp.
  • 10.00-11.50 BEACHVOLLEY 16-delsfinaler
  • 10.00-15.25 RIDSPORT fälttävlan, lagfinal hoppning final, individuellt kval och final
  • 10.00-13.00 FOTBOLL damer semifinal
  • 10.20-12.20 BASKETBOLL damer grundspel
  • 11.15-15.00 BROTTNING semifinaler herrar grekisk-romersk stil 77 kg, 97 kg, damer 68 kg, bronsmatcher och finaler herrar grekisk-romersk stil 60 kg, 130 kg, damer fristil 76 kg
  • 11.20-14.10 VATTENPOLO herrar, gruppspel
  • 11.30-15.45 LANDHOCKEY damer kvartsfinaler
  • 12.00-15.00 FRIIDROTT
    12.20 Stavhopp (damer) kval
    Svenskar: Angelica Bengtsson, Michaela Meijer
    12.25 200 m (damer) semifinal
    13.00 Diskus (damer) final
    13.05 400 m (herrar) semifinal
    13.35 400 m häck (damer) semifinal
    14.15 3000 m hinder (herrar) final
    14.40 5000 m (damer) final
  • 12.00-15.00 BASEBOLL utslagssteg 4
  • 12.30-14.30 KONSTSIM duett, fritt program
  • 12.30-16.00 HANDBOLL damer grundspel
  • 12.30-15.30 BORDTENNIS lag kvartsfinaler
  • 12.40-16.30 VOLLEYBOLL damer Japan-Dominikanska Republiken, Brasilien-Kenya
  • 12.50-15.00 TYNGDLYFTNING damer +87 kg, grupp A
  • 13.00-16.00 BADMINTON herrsingel brons- och finalmatcher
  • 13.00-16.00 FOTBOLL damer semifinal
  • 14.00-16.00 BASKETBOLL damer grundspel
  • 14.00-15.50 BEACHVOLLEY 16-delsfinaler

Vilka datum är sommar-OS i Tokyo 2021?

OS 2021 i Tokyo avgörs 21 juli - 8 augusti.

Tidsskillnad OS 2021 i Tokyo – vilka tider på dygnet kommer tävlingarna pågå?

Tokyo ligger sju timmar före svensk tid vilket innebär att de flesta tävlingsdagarna kommer att inledas runt midnatt svensk tid och pågå till ca kl 15–16 på eftermiddagen de flesta tävlingsdagar.

Sveriges trupp till OS 2021 i Tokyo - här är alla uttagna svenskar

Truppen kommer att fyllas på med några enstaka namn efter hand

Just nu är 138 idrottare uttagna och anmälda.

  • Badminton: Felix Burestedt, herrsingel
  • Bordtennis: Linda Bergström, damsingel, Stina Källberg, damsingel, Mattias Falck, herrsingel och lag, Anton Källberg herrsingel och lag, Kristian Karlsson, lag och Jon Persson, reserv lag
  • Boxning: Agnes Alexiusson, 60 kg, Adam Chartoi, 75 kg.
  • Brottning: Sofia Mattsson, 53 kg, Henna Johansson, 62 kg, Alex Kessidis, 77 kg.
  • Bågskytte: Christine Bjerendal, individuellt.
  • Cykel: Emilia Fahlin, landsväg, Jenny Rissveds, mountainbike.
  • Judo: Anna Bernholm, 70 kg, Tommy Macias, 73 kg, , Robin Pacek, 81 kg, Marcus Nyman, 90 kg.
  • Fotboll: Lag damer: (Hedvig Lindahl, Jennifer Falk, Hanna Glas, Magdalena Eriksson, Amanda Ilestedt, Jonna Andersson, Nathalie Björn, Emma Kullberg, Caroline Seger, Kosovare Asllani, Hanna Bennison, Filippa Angeldahl, Fridolina Rolfö, Lina Hurtig, Sofia Jakobsson, Stina Blackstenius, Olivia Schough, Madelen Janogy).
  • Friidrott: Andreas Kramer, 800 m, Kalle Berglund, 1 500 m, Simon Pettersson, diskus, Daniel Ståhl, diskus, Fanny Roos, kula, Wictor Peterson, kula, Thobias Montler, längd, Khaddi Sagnia, längd, Carolina Wikström, maraton, Kim Amb, spjut, Armand Duplantis, stavhopp, Angelica Bengtsson, stavhopp, Michaela Meijer, stavhopp, Meraf Bahta, 10 000 m, Sarah Lahti, 10 000 m, Simon Sundström, 3 000 m hinder, Emil Blomberg, 3 000 meter hinder, Vidar Johansson, 3 000 meter hinder, Erika Kinsey, höjd, Maja Nilsson, höjd.
  • Golf: Alex Norén, Henrik Norlander, Anna Nordqvist, Madelene Sagström.
  • Gymnastik: Jonna Adlerteg, artistisk, David Rumbutis, artistisk.
  • Gång: Perseus Karlström, 20 km.
  • Handboll: Lag damer (Johanna Bundsen, Jessica Ryde, Elin Hansson, Linn Blohm, Anna Lagerquist, Mathilda Lundström, Nathalie Hagman, Jamina Roberts, Isabelle Andersson, Kristin Thorleifsdóttir, Carin Strömberg, Melissa Petrén, Emma Lindqvist, Jenny Carlson), lag herrar (Andreas Palicka, Mikael Aggefors, Hampus Wanne, Lucas Pellas, Max Darj, Fredric Pettersson, Niclas Ekberg, Daniel Pettersson, Jonathan Carlsbogård, Oskar Sunnefeldt, Felix Claar, Jim Gottfridsson, Albin Lagergren, Lukas Sandell).
  • Kanot: Linnea Stensils, K-1 500 m, Petter Menning K-1 200 m, Erik Holmer, kanotslalom.
  • Ridsport: Lag och individuellt dressyr (Patrik Kittel, Therese Nilshagen, Juliette Ramel och Antonia Ramel), lag och individuellt fälttävlan (Louise Romeike/Cato, Ludwig Svennerstål/Balham Mist, Therese Viklund/Viscera samt reserv Sara Algotsson Ostholt/Chicuelo), lag och individuellt hoppning (Malin Baryard-Johnsson, Henrik von Eckermann, Peder Fredricson, Rolf-Göran Bengtsson).
  • Rodd: Lovisa Claesson, singelsculler.
  • Simhopp: Emma Gullstrand, 3-meterssvikt.
  • Simning: Sarah Sjöström, flera distanser, Erik Persson, 200 m bröst, Louise Hansson, 100 m fjäril, Sophie Hansson, 100 m bröst, Michelle Coleman, 50 m fritt, Robin Hanson, 200 m fritt, Emelie Fast, 100 m bröst, 4x100 m fritt, 4x100 m medley, Michelle Coleman, 50 m fritt, Robin Hanson, 200 m fritt, Sara Junevik, 4x100 m, Björn Seeliger, 50 m fritt, Victor Johansson, 800 meter och 1500 meter.
  • Skateboard: Oskar Rozenberg Hallberg, park
  • Skyttesport: Stefan Nilsson, skeet.
  • Segling: Anton Dahlberg och Fredrik Bergström, 470, Olivia Bergström och Lovisa Karlsson, 470, Max Salminen, finnjolle, Emil Järudd och Cecilia Jonsson, Nacra 17, Jesper Stålheim, laser och Josefin Olsson, laser radial.
  • Tennis: Rebecca Peterson, singel.
  • Tyngdlyftning: Patricia Strenius, 76 kg.

Här är alla sporter i OS 2021

Fem nya sporter gör entré på OS-schemat i Tokyo 2021. Sommar-OS i Tokyo kommer att innehålla 339 olika grenar i 33 olika sporter. Här är hela listan.

  • Baseboll/softboll (NY)
  • Basket (Basket/3×3)
  • Fotboll
  • Handboll
  • Landhockey
  • Rugby
  • Simsport (vattenpolo)
  • Volleyboll (Volleyboll/Beachvolleyboll)
  • Badminton
  • Bordtennis
  • Boxning
  • Brottning
  • Bågskytte
  • Cykelsport
  • Friidrott
  • Fäktning
  • Golf
  • Gymnastik
  • Judo
  • Kanotsport
  • Karate (NY)
  • Modern femkamp
  • Ridsport
  • Rodd
  • Segling
  • Simsport (Konstsim, Simhopp, simning)
  • Skateboard (NY)
  • Skytte
  • Sportklättring (NY)
  • Surfing (NY)
  • Taekwondo
  • Tennis
  • Triathlon
  • Tyngdlyftning

Vilka är Sveriges största guldhopp i OS i Tokyo 2021?

Stavhopparen Armand Duplantis är så klart den mest givne på Sveriges guldlista. 21-åringen, som har världsrekordet både inne och ute med 6,18 respektive 6,15, har tagit hem varenda tävling han ställt upp i både 2020 och 2021. Något annat än OS-guld vore nästan ett misslyckande för den unge stjärnan.

Simmaren Sarah Sjöström är också given på listan över svenska guldkandidater men det finns ett frågetecken. I februari föll 27-åringen på en isfläck och ådrog sig en armbågsfrakturen, vilket påverkat förberedelserna.

Stjärnan hoppas att hon kan vara tillbaka inför mästerskapet, men hintar om att hon kan ställa upp i färre grenar än planerat. Vid senaste OS i Rio de Janeiro tog Sjöström tre medaljer, en av varje valör (guld, silver och brons).

470-seglarna Anton Dahlberg och Fredrik Bergström. Duon visade kapacitet under VM i portugisiska Vilamoura – genom att säkra guldet i den sista seglingen – och ska nog kunna upprepa framgången och lyckas även i Tokyo.

Fler svenska medaljkandidater i OS 2021

För att nämna några: Alex Kessidis, brottning, Sofia Mattsson, brottning, Daniel Ståhl, diskus, Perseus Karlström, gång, damernas fotbollslandslag och herrlandslaget i handboll.

OS 2021: Kommentatorer i svensk tv

Under OS 2018 hade Discovery 120 medarbetare på plats i Pyeongchang men på grund av pandemin kommer det vara en kraftigt bantad trupp 2021 vilket betyder att mycket kommer att kommenteras hemifrån Sverige. Discovery kommer inte heller att ha någon studio på plats i Tokyo.

OS-studion:

Karin Frick, programledare

Jonas Karlsson, programledare

Isabel Boltenstern, reporter

Per Nyberg, reporter

OS-kväll:

Jessica Almenäs, programledare

Patrick Ekwall, expert

Discoverys kommentatorer OS 2021 i Tokyo

Simning:
Roberto Vacchi, kommentator
Thomas Jansson, expert
Simon Sjödin, expert
Alexandra Jonsson, reporter

Friidrott:
Camilla Enström, reporter
Tommy Åström, kommentator
Peter Häggström, expert
Carolina Klüft, expert
Michel Tornéus, expert

Fotboll:
Jonas Dahlquist, reporter
Petra Svensson, kommentator
Irma Helin, expert
Jens Fjellström, expert
Lisa Dahlqvist, expert
Emelie Ölander, expert

Ridsport:

  • Friidrott
    Tommy Åström (kommentator)
    Peter Häggström (bisittare)
    Camilla Enström
    Daniel Joneström
  • Fotboll
    Jonas Dahlquist
    Irma Helin (bisittare)
    Joakim Rudström
  • Handboll
    Ramin Nouri
    David Lidestedt
  • Simning
    Isabel Boltenstern
    Niklas Malmqvist
  • Ridsport
    Malin Larsson
    Magnus Andersson
  • Reportageteam
    Diljen Otlu
    Dan Svensson
    Johan Anderberg
    Johan Björkdahl
  • Videojournalister
    Joel Segerdahl
    Johan Forsstedt
    Thomas Pickelner
    Nicole Amiri
    Jonas Andersson
  • Redaktion
    Pelle Hövde
    Pär Andersson
    Monika Komarek

Blir det publik på OS i Tokyo 2021?

Ja – men bara japanska åskådare släpps in på arenorna.

Det innebär att Tokyo-OS blir det första i den olympiska historien att arrangeras utan utländsk publik.

Hur stor del av läktarkapaciteten som kommer utnyttjas är inte klart.

Däremot går det redan nu att säga att det blir ett ovanligt tyst OS. Åskådarna uppmanas nämligen att bara applådera. Sjunga och ropa är inte tillåtet.

Måste alla idrottare vara vaccinerade under OS 2021?

Det finns inget krav på att idrottare och andra OS-deltagare måste vara vaccinerade, men IOK ser gärna att deltagare genomför vaccinationen. Både för hälsan och säkerheten – men också för att visa att de är goda förebilder.

I nuläget ser det ut som att många länder framför allt i västvärlden hinner vaccinera sina befolkningar i tid till OS.

Samtidigt är vaccinbristen stor i delar av världen och Kina har därför erbjudit sig att sälja doser som IOK kan fördela till fattiga länder inför spelen i sommar och vinter-OS i Peking nästa år.

Det har också diskuterats om idrottare ska få förtur i vaccinationskön. Ungern och Serbien har exempelvis öppnat för det. Även Sverige har accepterat erbjudandet och kommer att vaccinera sina OS-tävlande.

Hur ska smittspridning av corona undvikas under OS?

Alla deltagare ska ladda ner en hälsorapporteringsapp till sina telefoner, där de ska redogöra för sitt mående under mästerskapets. De ska också kunna visa upp ett negativt test som är taget kort innan avresan till Japan och dessutom måste kontakt med andra människor undvikas under 14 dagar innan de reser.

Vid sidan av det digitala rapporterandet handlar OS lite som Folkhälsomyndighetens rekommenderar i Sverige: undvik kontakt med andra, håll avstånd (minst två meter), undvik folksamlingar, tvätta händerna, rum och utrymmen ska vädras varje halvtimme

Munskydd ska användas, covid-19-tester kommer att genomföras regelbundet och värmekontroll görs vid insläpp till arenorna.

ANNONS EXTERN LÄNK

Jämför lån med Advisa - låna pengar enkelt och sänk din ränta.

Advisa

Publisert:

LÄS VIDARE

EM i fotboll 2021: Grupper · Spelschema · Datum · Tv-tider

ÄMNEN I ARTIKELN

OS 2021 i Tokyo

Sommar-OS

Sarah Sjöström

Friidrott

Simning

Handboll

Damlandslaget i fotboll