Förlängningsdrama för Blågult i bronsmatchen
Uppdaterad 2025-12-03 | Publicerad 2025-12-02
Sverige missade bronsmedaljen i Nations League.
Sedan fick förbundskaptenen Tony Gustavsson, 52, rött kort.
– Jag vill be om ursäkt, säger han.

9 141 åskådare såg Sverige vinna med 2–1 under ordinarie tid mot Frankrike på 3 arena på tisdagskvällen. Tack vare sena mål av Evelyn Ijeh och Rosa Kafaji slutade dubbelmötet i kampen om Nations League-bronset totalt 3–3 och gick till förlängning.
Där var Frankrike starkast och avgjorde i den andra förlängningskvartens första minut. Kelly Gago gjorde förlängningens enda mål när hon löpte sig fri och placerade in bollen.
– Med facit i hand känns det jättetungt. Jag kände att vi hade en otroligt bra mentalitet i dag och vände matchen. Vi har inhoppare som gör jättebra saker för oss. Man hade hoppats att vi skulle kunna ta det hela vägen. Det var den känslan man hade i slutet på matchen, säger den svenska stjärnan Fridolina Rolfö.
Rött kort för Gustavsson
Efter slutsignalen fick Sveriges förbundskapten Tony Gustavsson rött kort. Både han och hemmapubliken var irriterade på domarna när Frankrike maskade i förlängningens slutminuter.
När Gustavsson kom till SVT:s studio efter matchen började han med att be om ursäkt.
– Jag vill be om ursäkt för mitt röda kort. Alla vet att jag är passionerad och känslosam och ibland kan det spilla över, säger Gustavsson till SVT.
Han berättar om domardialogen.
– Jag sa: ”Hur kan det bara bli två minuter (tilläggstid) när hon låg ner i fyra?”. Hon svarade: ”Whatever”. Då brann det lite för mig.
Även på presskonferensen en stund senare bad Gustavsson om ursäkt.
– Vi vet vad det här landslaget står för och det står inte för att dra på sig ett rött efter matchens slut. Jag har bett om ursäkt till laget och domarna, säger han.
Gustavsson tycker inte att han använde några grova ord.
– Det vill jag vara tydlig med. Jag var upprörd över bristande tilläggstid, det upplevde man onekligen vara för grovt. Jag vill ändå be om ursäkt. Jag tycker att det var ett felaktigt rött och det kanske borde ha varit gult. Jag ber om ursäkt för mina känslor.
Första segern
Sveriges nästa landskamp är en VM-kvalmatch mot Italien i mars. Gustavsson tror att han kanske är avstängd från bänken då.
– Skulle jag gissa så tror jag det vore logiskt. Men jag hoppas givetvis inte det.
– Otroligt klantigt av mig. Jag ska inte sätta mig själv eller laget i sitsen att jag riskerar att bli avstängd i en första VM-kvalmatch.
Nu har Sverige spelat fyra landskamper med Gustavsson som förbundskapten. Sverige förlorade de tre första (mot Spanien, Spanien och Frankrike) men tisdagens match mot Frankrike blev ett trendbrott eftersom Blågult vann med 2–1 under ordinarie tid.

- 52'E. De AlmeidaG. Mbock Bathy
- 58'C. Mateo (0-1)
- F. Angeldal A. SandbergM. Bah F. Rolfö59'
- J. Kaneryd61'
- R. Kafaji K. AsllaniE. Ijeh F. Schroder71'
- E. Ijeh (1-1)84'
- L. Sembrandt H. Lundkvist89'
- R. Kafaji (2-1)90'+2
- 96'S. Baltimore K. DianiK. Gago C. Mateo
- 106'K. Gago (2-2)
- S. Blackstenius E. Nelhage108'
- 117'A. Sombath E. De Almeida









