Svenska cupens tider och datum är spikade

Av: Ossian Flodmark

Publicerad:
Foto: MICHAEL ERICHSEN / BILDBYRÅN

Grupperna, matchdatum och matchtid är lottade inför Svenska cupen för herrar 2020.

Här nedan kan du se hur ditt lag har lottats i jakten på pokalen.

Svenska cupen har spelats sedan 1941 (med ett uppehåll 1954–1966). En seger innebär att laget lyfter vandringspokalen Gustav VI Adolfs pokal, men klubben får och chans att kvala till gruppspelet i Europa League.

Säsongen 2016/17 vann Östersunds FK cupen och lyckades kvalificera sig till gruppspelet. Därefter mötte laget Arsenal i åttondelsfinal där de till slut tog stopp.

Grupperna i Svenska cupen 2019/20


Grupp 1:

  • Djurgårdens IF

  • Mjällby AIF

  • Sandvikens IF

  • Dalkurd FF

22 februari, 12.30: Djurgården–Dalkurd
22 februari, 12.30: Sandviken–Mjällby

2 mars, 19.00: Sandvikens IF–Djurgårdens IF
2 mars, 19.00: Mjällby AIF–Dalkurd FF

7 mars, 14.30: Dalkurd FF–Sandvikens IF
7 mars, 14.30: Djurgårdens IF–Mjällby AIF


Grupp 2:

  • Malmö FF

  • Syrianska FC

  • AFC Eskilstuna

  • FK Karlskrona

23 februari, 14.30: Malmö FF–Syrianska FC
23 februari, 14.30: FK Karlskrona–AFC Eskilstuna

1 mars, 14.30: FK Karlskrona–Malmö FF
1 mars, 14.30: AFC Eskilstuna–Syrianska FC

8 mars, 14.30: Syrianska FC–FK Karlskrona
8 mars, 14.30: Malmö FF–AFC Eskilstuna

Grupp 3:

  • Hammarby IF

  • GIF Sundsvall

  • Varbergs BoIS

  • IF Brommapojkarna

24 februari, 19.00: Hammarby IF–Varbergs Bois
24 februari, 19.00: Gif Sundsvall–IF Brommapojkarna

1 mars, 16.30: IF Brommapojkarna–Hammarby IF
1 mars, 16.30: Gif Sundsvall–Varbergs Bois

8 mars, 12.30: Varbergs Bois–Brommapojkarna
8 mars, 12.30: Hammarby IF–Gif Sundsvall

Grupp 4:

  • AIK

  • Jönköpings Södra

  • Kalmar FF

  • Örgryte IF

23 februari, 12.30: AIK–Jönköpings Södra
23 februari, 12.30: Kalmar FF–Örgryte IS

1 mars, 14.30: Örgryte IS–AIK
1 mars, 14.30: Kalmar FF–Jönköpings Södra

9 mars, 19.00: Jönköpings Södra–Örgryte IS
9 mars, 19.00: AIK–Kalmar FF

Grupp 5:

  • IFK Norrköping

  • Halmstads BK

  • Tvååkers IF

  • Falkenbergs FF

23 februari, 14.30: IFK Norrköping–Halmstads BK
23 februari, 14.30: Tvååkers IF–Falkenbergs FF

1 mars, 12.30: Tvååkers IF–IFK Norrköping
1 mars, 12.30: Falkenbergs FF–Halmstads BK

7 mars, 16.30: Halmstads BK–Tvååkers IF
7 mars, 16.30: IFK Norrköping–Falkenbergs FF

Grupp 6:

  • BK Häcken

  • Gais

  • Eskilsminne IF

  • Östersunds FK

23 februari, 16.30: BK Häcken–Gais
23 februari, 16.30: Eskilsminne IF–Östersunds FK

29 februari, 14.30: Eskilsminne IF–BK Häcken
29 februari, 14.30: Östersunds FK–Gais

8 mars, 14.30: Gais–Eskilsminne IF
8 mars, 14.30: BK Häcken–Östersunds FK

Grupp 7:

  • IFK Göteborg

  • Västerås SK

  • IK Sirius

  • Sollentuna FF

22 februari, 16.30: IFK Göteborg–Västerås SK
22 februari, 16.30: Sollentuna FF–IK Sirius

29 februari, 12.30: Sollentuna FF–IFK Göteborg
29 februari, 12.30: IK Sirius–Västerås SK

7 mars, 12.30: Västerås SK–Sollentuna FF
7 mars, 12.30: IFK Göteborg–IK Sirius

Grupp 8:

  • IF Elfsborg

  • IK Brage

  • Oskarshamns AIK

  • Örebro SK

22 februari, 14.30: IF Elfsborg–IK Brage
22 februari, 14.30: Oskarshamns AIK–Örebro SK

29 februari, 16.30: Oskarshamns AIK–IF Elfsborg
29 februari, 16.30: Örebro SK–IK Brage

8 mars, 16.30: IK Brage–Oskarshamns AIK
8 mars, 16.30: IF Elfsborg–Örebro SK

Källa: Fotbollskanalen.

Samtliga matcher sänds i C Mores kanaler.

De fem senaste vinnarna av svenska cupen:

2014/15: IFK Göteborg

2015/16: BK Häcken

2016/17: Östersunds FK

2017/18: Djurgårdens IF

2018/19: BK Häcken

De fem klubbarna med flest vinster:

Malmö FF (14 titlar)

AIK (8 titlar)

IFK Göteborg (7 titlar)

IFK Norrköping (6 titlar)

Djurgårdens IF (5 titlar)

Guider internationell fotboll:

Allt om Champions league Allt om Europa league Allt om EM-kvalet damer

Publicerad: