Damallsvenska spelschemat klart

Av: Emelie Fredriksson

Publicerad:
Uppdaterad:

Damallsvenskans spelschema är klart.

Först ut premiärdagen är Umeå–Piteå.

Senare under kvällen väntar bland annat Skånederbyt mellan regerande mästaren FC Rosengård och Vittsjö.

Samtliga avsparkstider för matcherna i damallsvenskans 22 omgångar är nu släppta.

Det står klart att fem möten inleder serien lördagen den 27 juni.

Klockan 14 spelas Umeå–Piteå, klockan 15 spelas Uppsala–Djurgården och Linköping–Växjö och klockan 16 ställs Kif Örebro mot Eskilstuna. Tre timmar senare är det dags för Skånederbyt mellan FC Rosengård och Vittsjö.

Premiäromgången avslutas sedan på söndagen, 28 juni, med Kopparbergs/Göteborg–Kristianstad klockan 15.

Sportbladet play sänder damallsvenskan

Nytt för 2020 är att rättigheterna till damallsvenskan tagits över av Sportbladet de kommande tre åren. Alla matcher går att köpa på Sportbladet play. Enstaka matcher kommer att sändas även av SVT.

Första omgångarna av damallsvenskan:

Omgång 1:

Lördag 27 juni:
14:00 Umeå–Piteå
15:00 Uppsala–Djurgården
15:00 Linköping – Växjö
16:00 Kif Örebro–Eskilstuna
19:00 FC Rosengård–Vittsjö
Söndag 28 juni:
15:00 Kopparbergs/Göteborg–Kristianstad

Omgång 2:

Lördag 4 juli:
15:00 Eskilstuna–Kopparbergs/Göteborg
15:00 Växjö–Uppsala
16:00 Djurgården–Umeå
16:00 Kristianstad–FC Rosengård
Söndag 5 juli:
15:00 Vittsjö–Linköping
16:00 Piteå–Örebro

Omgång 3:

Onsdag 8 juli:
18:00 Umeå–Kif Örebro
Torsdag 10 juli:
18:00 Kopparbergs/Göteborg–Växjö
19:00 FC Rosengård–Eskilstuna
Lördag 11 juli:
15:00 Uppsala–Piteå
15:00 Linköping–Djurgården
15:00 Vittsjö–Kristianstad

Omgång 4:

Onsdag 15 juli:

15:00 Piteå–Linköping

18:00 Örebro–Kopparbergs/Göteborg

19:00 Växjö–Rosengård

19:00 Uppsala–Umeå

19:00 Eskilstuna–Kristianstad

19:00 Djurgården–Vittsjö

Omgång 5:

Söndag 19 juli:
14:00 Umeå–FC Rosengård
15:00 Linköping–Eskilstuna
15:00 Vittsjö–Piteå
15:00 Kristianstad–Uppsala
16:00 Kif Örebro–Växjö
Måndag 20 juli:
Kopparbergs/Göteborg–Djurgården

Omgång 6

Fredag 24 juli:
19:00 FC Rosengård–Kif Örebro
19:00 Umeå–Linköping
Lördag 25 juli:
12:45 Piteå–Växjö
15:00 Uppsala–Kopparbergs/Göteborg
15:00 Eskilstuna–Vittsjö
15:00 Djurgården–Kristianstad

Omgång 7

Onsdag 29 juli:
18:00 Kristianstad–Piteå
18:30 Vittsjö–Uppsala
19:00 Djurgården–Eskilstuna
19:00 Linköping–Örebro
Torsdag 30 juli:
19:00 Växjö–Umeå
19:00 Kopparbergs/Göteborg–FC Rosengård

Omgång 8

Söndag 2 augusti
13:00 Kristianstad-Umeå
14:00 FC Rosengård-Piteå
15:00 Växjö–Djurgården
16:00 Kif Örebro–Vittsjö
Måndag 3 augusti
19:00 Kopparbergs/Göteborg–Linköping
19:00 Eskilstuna–Uppsala

Se HELA spelprogrammet här!

Lag i damallsvenskan 2020:

  • Djurgårdens IF

  • Eskilstuna United

  • FC Rosengård

  • IK Uppsala

  • Kif Örebro

  • Kopparbergs/Göteborg

  • Kristanstads DFF

  • Linköpings FC

  • Piteå IF

  • Umeå IK

  • Vittsjö GIK

  • Växjö DFF

Senaste årens vinnare:

2019: FC Rosengård

2018: Piteå

2017: Linköping

2016: Linköping

2015: FC Rosengård

Senaste årens skytteligavinnare:

2019: Anna Anvegård, FC Rosengård, 14 mål

2018: Anja Mittag, FC Rosengård, 17 mål

2017: Tabitha Chawinga, Kvarnsveden, 26 mål

2016: Pernille Harder, Linköping, 23 mål

2015: Gaëlle Enganamouit, Eskilstuna, 18 mål

LÄS VIDARE

Publicerad:

ÄMNEN I ARTIKELN