18-åringen nätade i Arsenal-debuten

Av: Emil Eiman Roslund

Publicerad:
Uppdaterad:

Seger i andra matchen som assisterande tränare i Arsenal.

En roll Fredrik Ljungberg själv föreslagit han skulle ha i klubben.

– Väldigt nöjd med Freddie, säger huvudtränare Unai Emery.

Arsenal besegrade Colorado Rapids med 3–0 i Londonlagets första träningsmatch, som sändes på Sportbladet, på USA-försäsongsturnén.

På Dick’s Sporting Goods Park i Denver, inför 18 000 åskådare, startade Gunners med sju tonåringar, en av dem var nyförvärvet Gabriel Martinelli, 18-årig brasilianare, som blev målskytt i debuten när han fastställdes slutresultatet 3–0 i andra halvlek. Premier League-klubbens två andra mål i matchen gjorde Bukayo Saka och James Olayinka.

Vinst för Arsenal och klubbens nya assisterande tränare Fredrik Ljungberg.

Freddies förslag

– Freddie jobbade med U23-laget, men när han föreslog att han skulle vara i a-laget så bytte vi plats på honom och Steve Bould (ny U23-tränare). Jag är är väldigt nöjd med Freddie, säger Unai Emery på presskonferensen efter segern mot Colorado Rapids.

Därmed fick Arsenal en fin start på sin USA-turné, nästa träningsmatch är mot Bayern München i Los Angeles. Innan segern mot Colorado Rapids mötte Arsenal ett lag från femteligan i England, Boreham Wood, i en träningsmatch som slutade 3–3.

Publicerad:

LÄS VIDARE

Sportbladet – Allsvenskan

Prenumerera på vårt nyhetsbrev om Allsvenskan – krönikor, reportage, intervjuer, granskningar och rankningar.