LIVE: Ryssland–Egypten i fotbolls-VM

avMartin Tolén

FOTBOLL

Hemmanationen mot en comebackande Mohamed Salah.

Mötet Ryssland–Egypten kan mycket väl avgöra vilket av lagen som går vidare till åttondelsfinal.

Laddar Matchöversikt

Ryssland–Egypten i VM 2018 – tv-tider

Matchen sänds i SVT klockan 20.00 och kommenteras av

Ryssland–Egypten i VM 2018 – startelvor

Ryssland: Akinfejev – Fernandes, Kutepov, Ignasjevitj, Zjirkov – Gazinsky, Zobnin – Samedov, Golovin, Tjerysjev – Dziuba


Egypten: El Shenawy – Abdelshafy, Hegazy, Gabr, Fathy – Hamed, Elneny – Trezeguet, Elsaid, Salah – Mohsen

Ryssland

Plusbetyg:

Fifa-ranking: 60.

Förbundskapten: Stanislav Tjertjesov.

Största stjärnorna: Fjodor Smolov, Aleksander Golovin, Igor Akinfejev.

Kommentar: Fick en smakstart på VM med 5–0-seger mot Saudiarabien.

Spelfördelaren Alan Dzagojev är skadad och missar resten av VM, men har flera rutinerade spelare som är redo att kliva in.

Egypten

Plusbetyg:

Fifa-ranking: 45.

Förbundskapten: Héctor Cúper

Största stjärnorna: Mohamed Salah.

Kommentar: Tre plus med Mohamed Salah på planen, två utan. Men storstjärnan kommer till spel mot Ryssland efter att ha missat premiären mot Uruguay (förlust 0–1) och det kan vara skillnaden mellan succé och fiasko.

Egypten har ett rutinerat och taktiskt lag, men måste nästan vinna för att ha en god chans att gå vidare från gruppen.

Rysslands matcher i VM

14 juni: Ryssland-Saudiarabien 5–0

Tisdag 19 juni 20.00: Egypten

Måndag 25 juni 16.00: Uruguay

Egyptens matcher i VM 

15 juni: Egypten-Uruguay 0-1

19 juni, 20.00: Ryssland

25 juni, 16.00: Saudiarabien

LÄS MER: Stor guide till VM – lag för lag
LÄS MER: Alla artiklar om fotbolls-VM
LÄS MER: VM i tv – så sänds matcherna
LÄS MER: Alla trupper – spelare för spelare
LÄS MER: Resultat i fotbolls-VM – live och tabeller

Spelschema fotbolls-VM: Grupp A 00:12

Spelschema första omgången

14 juni: 17.00 A: Ryssland–Saudiarabien, Moskva
15 juni: 14.00 A: Egypten–Uruguay, Jekaterinburg
15 juni: 17.00 B: Marocko–Iran, S:t Petersburg
15 juni: 20.00 B: Portugal–Spanien, Sotji
16 juni: 12.00 C: Frankrike–Australien, Kazan
16 juni: 15.00 D: Argentina–Island, Moskva
16 juni: 18.00 C: Peru–Danmark, Saransk
16 juni: 21.00 D: Kroatien–Nigeria, Kaliningrad
17 juni: 14.00 E: Costa Rica–Serbien, Samara
17 juni: 17.00 F: Tyskland–Mexiko, Moskva
17 juni: 20.00 E: Brasilien–Schweiz, Rostov vid Don
18 juni: 14.00 F: Sverige–Sydkorea, Nizjnij Novgorod
18 juni: 17.00 G: Belgien–Panama, Sotji
18 juni: 20.00 G: Tunisien–England, Volgograd
19 juni: 14.00 H: Colombia–Japan, Saransk
19 juni: 17.00 H: Polen–Senegal, Moskva

Spelschema andra omgången

19 juni 20.00 A: Ryssland-Egypten, S:t Petersburg
20 juni 14.00 B: Portugal-Marocko, Moskva
20 juni 17.00 A: Uruguay-Saudiarabien, Rostov vid Don
20 juni 20.00 B: Iran-Spanien, Kazan
21 juni 14.00 C: Danmark-Australien, Samara
21 juni 17.00 C: Frankrike-Peru, Jekaterinburg
21 juni 20.00 D: Argentina-Kroatien, Nizjnij Novgorod
22 juni 14.00 E: Brasilien-Costa Rica, S:t Petersburg
22 juni 17.00 D: Nigeria-Island, Volgograd
22 juni 20.00 E: Serbien-Schweiz, Kaliningrad
23 juni 14.00 G: Belgien-Tunisien, Moskva
23 juni 17.00 F: Sydkorea-Mexiko, Rostov vid Don
23 juni 20.00 F: Tyskland-Sverige, Sotji
24 juni 14.00 G: England-Panama, Nizjnij Novgorod
24 juni 17.00 H: Japan-Senegal, Jekaterinburg
24 juni 20.00 H: Polen-Colombia, Kazan

ARTIKELN HANDLAR OM