1940-talet är tillbaka − stilen är het igen

Mjuka och svängda former, ljusare träslag som alm och björk – 1940-talets stil är het just nu. Alla vill ha Swedish Modern!

BILDEXTRA: 50 objekt från 40-talet − så gick de på auktion.
Fick tänka nytt − på grund av kriget.
Svenska stilen tog New York med storm.

Följ ämnen i artikeln