Kontroversiella bilderna på Madonna säljs på auktion

Väntas gå för miljontals kronor

Publicerad 2023-05-18

I början av 90-talet släppte Madonna den kontroversiella fotoboken ”Sex”, där hon fotograferades naken.

Boken skapade rubriker och gav stor uppståndelse när den släpptes, och är i dag en av världens mest sålda fotoböcker.

Nu säljs bilderna på auktion – för miljontals kronor, rapporterar CNN.

1992 publicerades fotoboken ”Sex”, i samband med att Madonna släppte sitt femte studioalbum ”Erotica”.

Förutom artisten själv medverkade bland annat supermodellen Naomi Campbell och Madonnas dåvarande pojkvän, rapparen Vanilla Ice.

På flera av bilderna poserar Madonna helt naken – och boken skapade stor uppståndelse när den kom ut. Den förbjöds i flera länder, och Vatikanen uppmanade till bojkott av boken.

Bilderna säljs på auktion

Nu säljs ett 40-tal fotografier från boken på auktion hos den anrika auktionsbyrån Christie’s, i New York, rapporterar CNN.

Samtliga bilder är utvalda och signerade av Madonna själv, och fotografen Steven Meisel, som står bakom bilderna i den kontroversiella boken.

Enligt the Sun kommer auktionen hållas i sommar, och CNN rapporterar att bilderna ligger ute för mellan 50,000 och 300,000 dollar, ungefär motsvarande 520,000 till 3,1 miljoner svenska kronor.

”Lekfulla och erotiska” bilder

Darius Himes, vice ordförande för auktionsbyrån säger att boken nu, 30 år efter att den släppts, fortfarande är kontroversiell, och kallar den för ”kroppspositiv” och ”sexpositiv”.

– Jag tror att bilderna går hem hos flera generationer, säger han och beskriver bilderna på Madonna i boken som ”lekfulla och erotiska”.

Madonna i sin musikvideo för låten ”Justify my love” 1990, som även den var kontroversiell och förbjöds av MTV.

Följ ämnen i artikeln