Naken Madonna säljs på auktion

Uppdaterad 2011-03-11 | Publicerad 2009-05-27

Nej, det rör sig inte om några vågade nakenbilder tagna på 80-talet.

Vad det rör sig om är en oljemålning av Madonna och hennes dåvarande make Guy Richie. Målningen väntas säljas för 15-22 000 pund när den ropas ut på an auktion i skotska Glasgow.

Oljemålningen målades av konstnären Peter Howson 2005, tre år innan paret skiljdes

ANNONS

Följ ämnen i artikeln