Smittskyddsläkaren: Högst sannolikt att de lokala råden förlängs

Av: Frida Carlqvist

Publicerad:
Uppdaterad:
Eva Melander, smittskyddsläkare i Region Skåne.
Foto: Andreas Hillergren / TT
Eva Melander, smittskyddsläkare i Region Skåne.

Aldrig tidigare har så många coronapatienter vårdats på sjukhus i Skåne som på fredagen.

I regionen har rekordet slagits nästan varje dag i veckan. Nu är det troligt att de lokala råden, som skulle gå ut på tisdag, förlängs.

– Min bedömning är att det är mycket sannolikt att vi kommer att behöva göra en förlängning av de skärpta råden, säger smittskyddsläkare Eva Melander i ett pressmeddelande.

Smittspridningen fortsätter att öka i Skåne och under den senaste veckan har man sett högre siffror vad gäller antalet covid-patienter på sjukhus och nya coronafall än någonsin tidigare i regionen. På fredagen vårdas totalt 147 personer medd konstaterad covid-19 på sjukhus i regionen. Man har under veckan utökat testkapaciteten, men nu belyser regionen i ett pressmeddelande att enbart de som har symtom ska testa sig.

– Smittspridningen finns i hela samhället och det visar sig också genom att trycket på provtagningen är stor. Stundtals är väntetiderna flera dagar trots att vi hela tiden utökar kapaciteten, säger smittskyddsläkare Eva Melander i ett pressmeddelande från regionen.

– Det gör det extra viktigt att poängtera att man bara ska testa sig när man har symtom och du måste ha ett friskt ombud som hämtar ut och lämnar in ditt test, fortsätter hon.

Regionen har också sedan tidigare ombett alla att avboka om man inte längre behöver testa sig, då många uteblir från sina bokningar. Regionen kommer nu att utöka testkapaciteten från 17 000 per vecka till 22 000 per vecka.

För dialog med Folkhälsomyndigheten

Samtidigt som allt fler testar sig för coronaviruset i regionen konstateras också allt fler nya fall. Andelen av de som testar sig som visar sig vara smittade har också ökat. 13 procent av de som testade sig under förra veckan visade sig vara smittade. För en månad sedan låg siffran på omkring 2 procent.

– Min bedömning är att det är mycket sannolikt att vi kommer att behöva göra en förlängning av de skärpta råden. Detta eftersom vi tyvärr ännu inte ser någon tydlig inbromsning av smittspridningen i samhället. Vi ska därför ha en dialog med Folkhälsomyndigheten tillsammans med Länsstyrelsen eftersom de skärpta lokala allmänna råden slutar att gälla den 17 november, sade smittskyddsläkare Eva Melander i ett pressmeddelande från regionen på torsdagen.

Antalet smittade hittills – kommun för kommun

I tabellen nedan finner du de senaste siffrorna vad gäller antalet konstaterade fall per kommun i Skåne. Siffrorna uppdateras varje torsdag och gäller siffror för föregående vecka, så de senaste kommunsiffrorna gäller för vecka 45.

KommunVecka 45Vecka 44Skillnad
Bjuv16411846
Bromölla826220
Burlöv24620739
Båstad16012733
Eslöv25319954
Helsingborg20131693320
Hässleholm533420113
Höganäs22719136
Hörby755619
Höör695613
Klippan715417
Kristianstad917655262
Kävlinge17912554
Landskrona38730384
Lomma16012040
Lund949775174
Malmö41243388736
Osby755619
Perstorp635013
Simrishamn1149321
Sjöbo755619
Skurup13811820
Staffanstorp18415232
Svalöv886919
Svedala17213042
Tomelilla724428
Trelleborg35031040
Vellinge31227141
Ystad19312172
Åstorp1128725
Ängelholm563394169
Örkelljunga44359
Östra Göinge18312162
SUMMA13347106562691

Källa: Region Skåne

Publicerad:

LÄS VIDARE

ÄMNEN I ARTIKELN